Pokud se teprve chystáte na výsadbu cibule, měli byste si ji pojistit díky použití jednoho šikovného pomocníka z obchodu.
Cibule je velmi oblíbenou a hojně využívanou zeleninou. Nejenže dodává jídlu skvělou chuť, ale také obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou například fytoncidy, křemík, draslík a allicin. Pokud chcete mít zaručeně kvalitní a velkou sklizeň, je však důležité cibuli před výsadbou správně připravit.
Jak na sázení sazečky
Především je před výsadbou třeba mladé cibule očistit od nečistot a poté je máčet v 1% roztoku manganistanu draselného. Ten dokáže zničit choroboplodné zárodky a také podpoří bujný růst cibule. Cibuli stačí namáčet pouze 30 až 40 minut. Ovšem pokud se na vaší zahradě v minulosti vyskytovaly choroby nebo škůdci cibulí, nenechte nic náhodě, a cibuli navíc zkuste naložit do humátu draselného (po dobu 8 hodin), aby byla lépe chráněna.
Další možnost ochrany cibule představuje i její posypání dřevěným popelem při výsadbě nebo aplikace špetky jemné soli do výsadbového důlku. Dřevěný popel také můžete nasypat do otvoru pro sazečku jako přírodní hnojení pro první týdny růstu vaší cibule.
Co si ještě pohlídat
Při výsadbě je také důležité dodržet správnou hloubku a vzdálenost mezi cibulemi. Cibule se zasazuje do připravených otvorů, které by měly být hluboké přibližně 5 až 7 cm a vzdálené asi 10 až 15 cm. Při výsadbě je také důležité mít na paměti, že cibule potřebuje dostatek slunce a pravidelnou zálivku. Po výsadbě je vhodné na záhonku také odstraňovat plevel a mladé rostliny přihnojovat organickým hnojivem.
Pokud se cibulím nedaří, může být příčinou jejich špatného růstu například nedostatek živin nebo přemokření – i to je třeba zkontrolovat. Důležitou součástí úspěšného pěstování cibule je také dobré hnojení. Obvykle se doporučuje přidat do otvoru pro sazečku jednu lžičku dřevěného popela, který poslouží jako vynikající hnojivo pro několik prvních týdnů růstu (viz výše), ale možné je vsadit i na hnojení kompostem.
Myslete i na správné podmínky sklizně
Někdy se však může stát, že se úroda cibule zkazí i přes ta nejpečlivější opatření – je totiž třeba se zaměřit i na poslední fázi jejího pěstování – tedy sklizeň. Cibuli je vždy třeba sbírat za suchého počasí a nenechávat ji příliš dlouho navrstvenou například někde ve stodole pod střechou (tím se minimalizuje pravděpodobnost výskytu hniloby). Pokud máte smůlu a na záhon s cibulemi naprší, je nutné je co nejrychleji usušit v copech.
A jestliže se u některých cibulí objeví viditelná poškození nebo dokonce známky nemoci, je třeba je z blízkosti ostatních co nejdříve odstranit a zpracovat. Celkově lze však říct, že je péče o cibuli poměrně jednoduchá. S trochou péče a trpělivosti si můžete užít perfektní úrodu i v případě, že nemáte se zahradničením příliš velké zkušenosti.