Krok za krokem ke krásné úrodě třešní a švestek v letošním roce

Slepičí trus nebo také hnůj je skvělým hnojivem pro celo řadu rostlin. A skvěle vyživí i slivoně a třešně.

Hustá švestková povidla na zimu: Připomenou vám báječnou chuť dětství i Zdroj fotografie: Dulenac33 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slepičí hnůj je velmi prospěšný. Většina zahrádkářů a drobnochovatelů má přístup k tomuto báječnému přírodnímu pomocníkovi po celý rok, ale mnozí z nich nevědí, jak ho správně používat k hnojení. Pokud je totiž použit špatně, může to vést k poškození a dokonce i úhynu některých citlivějších druhů. Proto je důležité dodržovat základní pravidla a rozhodně to s jeho aplikací nepřehánět. V tomto případě rozhodně platí ono okřídlené rčení, které říká, že méně je někdy více.

Čerstvý materiál je zapovězen

Jedním z nejdůležitějších pravidel, které si musíte zapamatovat, je to, že se k hnojení nikdy nepoužívá čerstvý slepičí trus. Může totiž obsahovat škodlivé bakterie, navíc je v něm příliš koncentrován čpavek a další škodlivé složky. Proto je nutné nechat ho nejdříve vyschnout nebo fermentovat a teprve takto „zralý“ aplikovat.

Jaké výhody má hnojení slepičincem

Slepičí trus obsahuje mnoho důležitých živin. Jde především o dusík, draslík, fosfor a vápník. Dusík je nezbytný pro růst zelené hmoty v rostlinách (bez něj by neexistovala fotosyntéza). Draslík podporuje prakticky všechny aktivity probíhající v rostlinách a jeho nedostatek se projevuje především na vzhledu listů. Fosfor se stará o bohatou násadu květů a je nezbytný pro velkou úrodu při pěstování zeleniny a ovoce. A konečně vápník zpevňuje buňky rostlinných pletiv a reguluje přenos vody a živin v rostlině.

Luxusní úroda švestek. iZdroj fotografie: Pixabay

Při použití slepičího trusu k hnojení třešní a švestek je důležité dodržovat správné množství. Pokud ho použijete příliš mnoho, může to vést k přepálení rostlin a poškození kořenů. Ovšem je-li aplikace nedostatečná, nebudou mít vaše rostliny dostatek živin a na velkou úrodu můžete zapomenout. Jaká je tedy ona zlatá střední cesta?

Zpracování slepičího trusu

V první řadě je důležité sbírat slepičí trus pravidelně a udržovat kurník v čistotě. Když máte dostatečné množství trusu, můžete ho zpracovat jako hnojivo pro rostliny. Nejlepší je použít velký plastový sud o objemu asi 30 litrů. Do sudu vložte trus a zalijte ho vodou. Nechte ho fermentovat po dobu alespoň dvou týdnů (seženete si dobře těsnící víko, protože celý proces dost páchne). Vykvašený slepičí trus pak můžete použít jako kapalné hnojivo.

Hnojení třešní na jaře – co nezanedbat, pokud chcete maximálně sladkou úrodu iZdroj fotografie: _assbach / Creative Commons / CC BY-SA.20

Slepičí trus pro třešně a švestky

Pokud chcete použít slepičí trus jako hnojivo pro třešně a švestky, je nejlepší ho aplikovat na jaře, když se rostliny začínají probouzet ze zimního spánku. Při hnojení je důležité si uvědomit, že slepičí trus obsahuje velké množství dusíku, což je živina, která se vyskytuje třeba i v kompostu. nikdy proto tato dvě hnojiva nekombinujte příliš brzy po sobě.

Aby se zabránilo přepálení kořenů rostlin, doporučuje se použít hnojivo ředěné v poměru 1:10, což znamená jeden díl slepičího trusu na deset dílů vody. Takto ředěné hnojivo pak aplikujte kolem kořenů třešní a švestek, a to nejlépe v místě, kde se kořeny nacházejí nejblíže k povrchu půdy (není tedy dobré lít ho přímo ke kmeni – místo toho zálivku proveďte po obvodu koruny).

Jak hnojíte svoje třešně a švestky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články