Tyto ovocné stromy dokáží zahradníky na jaře pěkně potrápit. Jejich prořezávání bývá mnohem náročnější, než je tomu u jiných druhů. Na toto byste si měli dát pozor.
Vaši budoucí úrodu ovlivní správné provedení řezů i vhodné načasování. Pokud svou práci odvedete špatně, strom vám může v důsledku toho zakrnět nebo se proměnit ve změť spletitých větví, které si vzájemně blokují světlo a ubírají potřebné živiny. Když se však budete řídit těmito jednoduchými pravidly, odměnou vám bude velká a šťavnatá úroda.
Proč prořezávat broskvoň
Broskve dozrávají zpravidla dříve, než je tomu u jiných plodů, a proto vám k jejich ošetření nezbývá příliš mnoho času. Pravidelným prořezáváním větví můžete podpořit celkovou vitalitu a imunitu stromů. Dalšími důležitými faktory ovlivňující vaši budoucí úrodu jsou hnojení, ochrana proti škůdcům a správné zavlažování. Prořezáváním navíc stromu odlehčíte a zajistíte přísun všech potřebných živin do jeho zdravých částí.
Kdy je nejlepší čas k prořezávání
Většina ovocných stromů se prořezává v době, kdy se nacházejí v klidu a jejich pupeny se ještě nezačaly rozvíjet. U broskvoní je tomu přesně naopak. Tyto stromy jsou náchylné k poškození mrazem, a proto s prořezáváním vyčkejte na teplejší dny. Jakmile se na větvích objeví narůžovělé pupeny, můžete se pustit do práce. Po zimě odstraňte všechny poškozené, uschlé a nemocné větve, abyste zabránili vzniku a šíření chorob a plísní.
Tvarujte korunu stromu
Výsledkem vaší práce by měla být provzdušněná koruna se silnými a zdravými větvemi, rostoucími do stran. Ve středu by měla být koruna zarostlá jen řídce krátkými větvemi. Takto mezi nimi zajistíte dobrý přísun světla a vzduchu. V opačném případě vytvoříte ideální podmínky pro vznik nákazy nebo výskyt škůdců, kteří se ve stinném prostředí rádi schovávají.
Jak prořezávat sazenici broskvoně
Jakmile sazenici umístíte na své zahradě, je potřeba seříznout její mladé výhonky. Tím na chvíli zpomalíte jejich růst a rostlina se bude moci soustředit na rozvoj kořenového systému. Díky tomu zajistíte broskvoni dostatek času k adaptaci na nové prostředí a vypořádání se s touto stresovou událostí. Pokud jste strom vysadili v zimě, počkejte s řezy na teplejší dny.
Prořezávání vzrostlého stromu
Při tomto prořezávání je cílem odstranit všechny nezdravé a poškozené větve a vytvořit tak místo pro mladé a silné výhonky. Kdykoliv v průběhu roku můžete odstranit větve, na kterých se objeví houby. Vhodné je odstranit také přírůstky na horních větvích a ty, na kterých se drží uschlé plody z předešlé sezóny. Odstraňte také větve rostoucí vodorovně nebo svisle. Ty, které se rozhodnete na stromu ponechat, by měly růst ve tvaru písmene ,,V”.