Řízkování jako efektivní metoda množení muškátů: Dodržte postup a zaplavte jimi své truhlíky i parapety

Množení pelargonií řízky patří mezi nejjednodušší techniky množení vůbec. Budete potřebovat jen několik základních pomocníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Thomas.king364 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pelargonie patří mezi velmi oblíbené balkonové rostliny – a to už od dob našich babiček. Od té doby se však seznam pěstovaných druhů značně rozrostl. K mání jsou nenáročné pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) a pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) alias vzpřímené muškáty. Za těmi hned v závěsu stojí pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty a velmi oblíbené jsou i ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum) nebo třeba vonná pelargonie růžová (Pelargonium graveolens). Jak si je namnožit?

Množení muškátů vyzrálými řízky

Cely postup není nijak složitý. Stačí si jen připravit několik vhodných pomůcek a pustit se do toho. Co si vzít k ruce?

  • Řízky zdravých rostlin
  • Substrát (například směs pro kaktusy a sukulenty)
  • Skleník nebo plastový sáček
  • Misku s vodou

Odebrané řízky nechte několik hodin zaschnout na vzduchu. Následně je zasaďte do substrátu do hloubky asi 2,5 cm. Květináč dejte do skleníku nebo přes něj alespoň přetáhněte plastový sáček, uzavřete a nechte stát na světlém místě, ale bez přímého slunce. Udržujte substrát vlhký, ale ne příliš mokrý, a teplotu okolo 21 °C. Po několika týdnech by se měly u vašich řízků objevit nové lístky. Pamatujte však na to, že některé druhy pelargonií je obtížné řízky rozmnožit, takže pokud po několika týdnech neuvidíte žádný růst, zkuste to jednoduše znovu.

Jak nařízkovat staré muškáty

Důležitý je i způsob odběru řízků. Proto chcete-li nařízkovat staré muškáty, postupujte následovně. Pro začátek byste měli vědět, že muškáty je vhodné řízkovat na konci zimy nebo na začátku jara. Použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky, ale ještě předtím odstraňte z rostlin všechny suché a poškozené výhonky. Ty by mohly oslabit celkový růst rostliny. Následně zkraťte všechny výhonky na požadovanou délku, obvykle na třetinu až polovinu jejich původní délky.

Množení pelargonií doma nemusí být obtížné iZdroj fotografie: Depositphotos

Použité řízky nechte zaschnout podle návodu výše. Poté z nich opatrně odtrhněte spodní listy, ale snažte se nepoškodit stonek. Řízky zasaďte a staré muškáty řádně zalévejte a hnojte, aby se opět probudily k růstu. V případě potřeby je vhodné tento postup opakovat každý rok, aby se rostlina udržovala v dobré kondici.

Přírodní stimulátory kořenů

Růst mladých řízků můžete podpořit tím, že jejich konce namočíte do některých přírodních biostimulátorů – přípravků pro růst kořenů. Skvělými přírodními stimulátory kořenů mohou být například mořské řasy, gel z aloe vera, skořice, huminové kyseliny a další. Tyto látky podporují růst a vývoj kořenů rostlin, což jim pomáhá lépe se uchytit v půdě a efektivněji z ní získávat živiny. Tyto přírodní stimulátory zcela obvykle bezpečné a ekologické, a proto se často používají i v ekologickém zemědělství.

Jaké jsou vaše oblíbené techniky množení muškátů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články