Co letos vysázet na balkon a parapet? Zapomeňte na letničky, vhodné trvalky přežijí více než jednu sezónu – pokvetou dlouhá léta

                   

Máte k dispozici pouze balkon nebo terasu a přesto byste se chtěli obklopit půvabnými květinami? Nemusíte každý rok kupovat stále nové a nové muškáty nebo petúnie. Nahraďte je trvalkami vhodnými do květináčů a užívejte si jejich krásy od jara až do konce léta. Navíc je můžete kombinovat i s aromatickými bylinkami, které vám přinesou užitek do kuchyně i do domácí lékárny.

Trvalky vhodné na slunný balkón

Jestliže se na vašem balkóně až doteď dařilo nejlépe muškátům nebo třeba drátovci, pak máte co dočinění s opravdu slunným místem. A pro ten se nejlépe hodí středomořské druhy. Jde především o nejrůznější levandule (Lavandula) s dekorativními stříbřitými listy a vonnými fialovými květy (i když sehnat lze i levandule bílé nebo růžové). Skvěle je doplní také ostrožka (Delphinium), vlčí bob mnoholistý alias lupina (Lupinus) nebo pestrobarevné třapatky (Rubeckia).

Zvláště ty poslední kvetou bez přestávky po celé léto a jako bonus na váš balkon přilákají i motýly nebo třeba včely. Na konci léta vás pak svými nevšedními barvami potěší i rozchodníkovec nádherný (Hylotelephium spectabile), který dokáže vytvářet opravdu velké trsy i v omezeném prostoru většího květináče nebo málo známý trýzel (Erysimum), což je dřevitá trvalka, která přežije na balkóně téměř vše a kvete hojně od května do října.

Trvalky určené pro stinné balkony

Pokud váš balkon stojí spíše na opačné straně slunečního spektra, pak ani tehdy nemusíte házet onu pomyslnou flintu do žita. I pro vás se najde mnoho půvabně kvetoucích krásek. Doporučit lze například menší kultivary bohyšek (Hosta) nebo půvabně kvetoucí muškáty (Geranium). Ty obyčejnější dokážou bez potíží přezimovat i v paneláku. O zelené pozadí se pak postarají drobnější kapradiny vytvářející opravdu malebné trsy.

A zalíbit se vám může i bergénie srdčitá (Bergenia cordifolia) nebo barvínek (Vinca). Do větších nádob se pak hodí i dlužicha (Heuchera). I když jsou její jemné květy spíše nenápadné, vše vám vynahradí svými atraktivně zbarvenými listy. Různé kultivary se od sebe liší barvou i vzhledem. K těm nejatraktivnějším patří rozhodně:

  • ‚Black Bird‘ se zelenohnědými listy,
  • „Créme Brule“ jež se pyšní světle listy nahoře světle zelnými a dole světle hnědými,
  • „Cappuccino“ jež vás zaujme béžově hnědými listy
  • a ‚Green Space‘, který nabídne světle zelené olistěním s velmi výraznou tmavě zelenou žilnatinou.

Popínavé trvalky na balkon

Pokud nemáte na terase či na balkoně příliš místa, pak vsaďte na rostliny, které se plazí nebo naopak dokážou růst vertikálně třeba po vhodné opoře. Zajímavou a nenáročnou trvalkou je v tomto ohledu určitě zběhovec plazivý (Ajuga reptans), což je náš domácí druh. Ale radost vám udělá například i barvínek (Vinca), který kvete brzy na jaře modrými nebo bílými květy.

Které bylinky pěstovat na balkoně

A jako výplň mezi větší druhy trvalek můžeme použít i aromatické bylinky. Skvěle vám v tomto ohledu poslouží například máta (Mentha), které se bude nejlépe dařit na silně osluněném místě. Podobné podmínky vyžaduje i tymián (Thymus) nebo šalvěj lékařská (Salvia officinalis), která vás jako bonus potěší i zajímavě zbarvenými listy. Motýly k vám pak přilákají růžové květy oregana (Origanum).

Jaké rostliny plánujete letos na svém balkoně pěstovat vy?

Na balkoně si lze vytvořit i plnohodnotnou užitkovou zahradu. Naučte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články