Pestrobarevné ostruhatky: Letničky, které ozdobí balkon a pokvetou až do zámrazu

Na první pohled skromně vyhlížející letnička, která kvetením trumfne i oblíbené petunie. Zjistěte, jakou péči vyžaduje ostruhatka, která k nám přicestovala až z Afriky.

i Zdroj fotografie: Nevit Dilmen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Letní balkon nebo terasa se neobejde bez výzdoby v podobě živých květin. V truhlících se nejčastěji vyjímají petunie, muškáty, surfinie, lobelky a jiné. Tak trochu opomíjené jsou ostruhatky. To je ale velká škoda, protože jde o květiny s dlouhou dobou kvetení. Jejich květy vypadají skvěle na pozadí zelených rostlin a hezky se doplňují právě s muškáty nebo petuniemi. Ostruhatkám je třeba věnovat určitou péči – ta tkví především ve výběru vyhovujícího místa a pravidelném přihnojování.

Ostruhatky – kvetoucí exotické krasavice

Ve své domovině – jižní Africe – se tyto rostliny vyskytují jako trvalky. V našem klimatu se pěstují jako letničky, protože nesnáší nízké teploty a je takřka nemožné, aby u nás přezimovaly. Ostruhatky jsou zhruba 30 cm vysoké rostliny bujného vzrůstu s dlouhými polopřevislými stonky. Řídké květenství se vyskytuje v odstínech bílé, žluté, oranžové, růžové, červené nebo fialové. Jejich největší předností je dlouhá doba kvetení – první květy se objevují na přelomu května a června a vydrží mnohdy až do listopadu.

Jak pěstovat ostruhatky

S předpěstováním je nutné začít brzy – již na přelomu února a března. Pokud jste si letos nestihli ostruhatky předpěstovat, můžete zakoupit hotové sazenice. Do truhlíků na balkon či terasu je přesaďte až v druhé polovině května po posledních mrazech. Jednou týdně rostliny přihnojte speciálním hnojivem pro balkonové rostliny nebo vyrobeným z banánových slupek. Aby se keříky rozvětvily a ostruhatky bohatěji kvetly, vyplatí se jejich vrcholky čas od času zastřihnout.

Světle růžové ostruhatky iZdroj fotografie: Flickr

Ostruhatka vyžaduje specifickou péči

Nejlepší je pěstovat ostruhatky na plném slunci – tak pokvetou nejbohatěji. Tolerují sice částečný stín, ale pokvetou mnohem méně. Půda v květináčích musí být lehčí a dobře propustná. Nevyžadují častou zálivku, ale ublížit jim může přílišné vlhko, které může mít za následek plíseň, a to hlavně na podzim. Nejlépe se ostruhatky vyjímají v závěsných koších či květináčích pod střechou. Jelikož jsou dost křehké, prudký déšť by je mohl snadno polámat.

Návod, jak na správnou výsadbu balkonových květin.

Jaké balkonové květiny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články