Petúnie rozkvetou celé léto, chce to hnojivo z droždí a cukru

Přestože petúnie poměrně dobře snášejí sucho, pravidelná zálivka jim pomáhá udržet se v perfektní kondici. Přidejte do ní droždí a cukr.

Petúnie pokvetou až do pozdního podzimu i Zdroj fotografie: W.Carter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I když to tak na první pohled nevypadá, petúnie patří do čeledi lilkovité (Solanaceae). Pokud byste se za nimi chtěli vypravit do jejich domoviny, museli byste zamířit do Jižní Ameriky (nejlépe do jihobrazilské pampy, kde aktuálně roste nejvíce z 16 aktuálně známých druhů). U nás se pěstuje jako letnička a pokud jí dáte tu správnou péči, bude vám dělat radost opravdu až do zámrzu.

O petúnie je třeba se dobře postarat

Petúnie jsou živé a bohatě kvetoucí rostliny, které v letních měsících nabízejí těm, kdo si je pořídí na zahradu či terasu, opravdu širokou škálu barev. Tyto rostliny mohou kvést od časného jara až do zámrzu. Ovšem aby si udržely tak intenzivní kvetení, jaké od nich očekáváme, vyčerpávají z půdy značné množství živin – bez pravidelného hnojení se tedy rozhodně neobejdou

Kvasnice a cukr: Organické řešení

Kvasinky působí jako přírodní stimulátor růstu, jak píše web 1T. Obsahují hormony a živiny, které mohou zvýšit růst rostlin a produkci květů. Po smíchání s cukrem pak vytváří kvasnice roztok opravdu bohatý na živiny, který petúniím obzvláště svědčí. Jeho příprava navíc není vůbec těžká.

  • Rozpusťte 20 g sušeného droždí a dvě polévkové lžíce cukru ve 2 litrech teplé vody.
  • Roztok důkladně promíchejte a nechte jej asi dvě hodiny odstát, aby se kvasnice aktivovaly.
  • Směs zřeďte větším množstvím vody v poměru 1:5 (pokud ji chcete použít jako postřik, použijte poměr 1:7).
  • Tímto roztokem zalévejte petúnie jednou za týden až dva.

Tento režim by měl podle webu iReceptář vaše petúnie omladit, podpořit u nich rychlejší růst a zabránit předčasnému opadu poupat.

Díky babskému triku pokvetou petúnie na balkoně celá desetiletí. Budou pestré jako duha a zdravé jako rybička

Doplnění dřevěným popelem

Kvasnicové hnojení může v půdě velmi rychle vyčerpat fosfor a draslík (to kvůli aktivitě kvasinek). Proto je mnohdy nutné ho doplnit ještě výživou z dřevěného popela. Ten je totiž na obě látky opravdu bohatý, takže petúnie vyživí přesně tím, co jim chybí.

  • Smíchejte 1,5 šálku dřevěného popela s 10 litry vody a malým množstvím tekutého mýdla.
  • Tento roztok aplikujte na petúnie jako postřik tři dny po ošetření kvasinkami.
Petúnie potřebují plné slunce, aby nejlépe kvetly. Ideální je alespoň šest hodin přímého slunečního světla. A zapomenout nesmíte na ani živiny. iZdroj fotografie: Freepik
Petúnie potřebují plné slunce, aby nejlépe kvetly. Ideální je alespoň šest hodin přímého slunečního světla. A zapomenout nesmíte na ani živiny.

Tento postup nejenže podpoří kvetení, ale také postupně uvolňuje živiny, čímž zajišťuje jejich trvalý přísun po celou vegetační sezónu. A u rostlin poškozených třeba úpalem nebo přeschnutím můžete vyzkoušet i perfektní přírodní životabudič v podobě kyseliny citronové, o níž už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jaké jsou vaše triky při péči o petúnie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články