Pěstování muškátů doma je hloupý nápad: Mohou způsobit alergie, zvířata mohou otrávit

Než začnete pěstovat muškáty, dobře si to rozmyslete, obzvlášť pokud trpíte na alergie nebo chováte doma zvířata. Mohou jim i vám ublížit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty neboli pelargonie jsou stálicí na spoustě parapetů. Kvetou dlouho – po několik měsíců těší oko květy nejrůznějších odstínů červené, růžové nebo bílé. Jejich hlavní výhodou je také nenáročnost v pěstování, dokáží do velké míry vydržet sucho a péčí o ně strávíte minimum času. Na první pohled se může zdát, že jde o ideální ozdobnou rostlinu, ale i muškát má svá proti. Zjistěte, komu může uškodit a na co si u něj dát doma pozor.

Muškáty přežijí skoro všechno

Pěstovat muškáty můžete jako letničku, máte-li však vhodné podmínky, mohou u vás i přezimovat. Na jaře se začnou probouzet a od července až do prvních mrazíků se můžete kochat jejich květy. Pelargonie jsou houževnaté rostliny, které dokáží přežít i příležitostné přesušení. Přesto pokud se chcete dočkat opravdu bohatého kvetení, dopřejte jim alespoň trochu péče – pravidelně odstraňujte odkvetlé části a občas květinám dopřejte dávku živin, například v podobě hnojení z banánových slupek nebo kopřiv.

Alergici, na muškáty doma pozor!

Muškáty však nejsou ideální květinou pro každého. Pozor by si na ně měli dávat například alergici. Pelargonie mají výrazný specifický zápach, který může u citlivějších osob způsobit bolesti hlavy a alergickou reakci, která se projeví slzením, rýmou, kašlem a v horším případě i vážnějšími problémy. Pokud jste u sebe některé z příznaků zpozorovali, zvažte, zda nebude lepší muškáty v truhlíku vyměnit za jinou okrasnou rostlinu, například petúnie nebo méně tradiční ostruhatky.

Muškáty červené iZdroj fotografie: Pixabay

Od muškátů držte domácí mazlíčky zdaleka

Zpozornět by měli i ti, s nimiž sdílí domácnost čtyřnohý přítel. Muškáty totiž mohou při pozření způsobit vážnou otravu, a to především u koček. Pokud se oblíbených květin nechcete vzdát, dobře si rozmyslete, kam je doma umístíte, aby k nim domácí zvířata neměla přístup. A které další rostliny představují pro kočky a psy hrozbu? Z pokojovek jsou to třeba brambořík, anthurium nebo lopatkovec, v zahradě zvířatům můžou uškodit krokusy, bledule nebo konvalinky a jehličnany jako tis nebo túje.

Okolo muškátů se točí pověry

Se spoustou květin se pojí nejrůznější pověry. Zatímco některé přinášejí do domu štěstí a harmonii, s muškáty je to přesně naopak. Říká se, že jsou-li v domácnosti svobodná děvčata, muškát od nich odhání potencionální nápadníky. V manželství údajně způsobuje hádky a v rodině kazí vztahy žen s otci, syny nebo bratry. Podle pověr má také negativní vliv na mužské zdraví a dokonce mužské členy domácnosti vždy přežije.

Jak pečovat o muškáty, aby bohatě kvetly

Jaké okrasné rostliny pěstujete na parapetě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články