Užijte si nekonečně kvetoucí muškáty po celý rok: Podomácku vyrobená směs je hotový zázrak, sousedé budou nevěřícně kroutit hlavou

Pokud chcete, aby vaše muškáty neustále kvetly, musíte je podpořit těmi správnými způsoby. Existují dva prověřené tipy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Muškáty je možné přesvědčit k neustálému kvetení díky dvěma šikovným trikům. Postačí vám docela obyčejný jód a tableta aspirinu. Pokud zkombinujete oba tyto účinné prostředky, povzbudíte muškáty opravdu nevídaným způsobem. A jak toho docílit?

Zásobováním jódem muškáty posílí

Jód umí s rostlinami doslova zázraky. Podporuje kvetení, vývoj zdravého kořenového systému, i rychlý a silný růst všech zelených částí. Jód by se však měl k rostlinám dostávat postupně – jednorázové hnojení není tak účinné, jak si mnoho lidí myslí. A co tedy dělat? Zásobte muškáty jódem chytře.

Vezměte litrovou PET lahev a do jejího vršku udělejte otvor. Lahev naplňte vodou a do ní přidejte jednu lžíci jódu. Velmi dobře rozmíchejte, lahev uzavřete a dnem vzhůru ji zapíchněte do zeminy k muškátům. Ke každé rostlině by měla přijít jedna taková lahev, pokud jich tedy v truhlíku pěstujete více.

Jak často hnojení opakovat

Jód bude velmi pomalu pronikat ke kořenům a muškáty vyživovat. Stačí jeden měsíc a uvidíte, jak se zdravotní stav muškátů zlepšil. Měsíc je také zároveň dobou, po které je dobré hnojení zopakovat. Poslední hnojení udělejte na konci září, poté už by bylo spíše kontraproduktivní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aspirin pomůže předcházet nemocem

Jen dobré hnojení však rozhodně nestačí. Je také důležité ochránit muškáty před všemi nemocemi. K tomu vám pomůže aspirin. Jeden litr vlažné vody nalijte do rozprašovače. Poté v ní rozmíchejte jednu tabletu aspirinu. Předtím ji však doporučujeme podrtit, jinak se bude rozpouštět jen velmi obtížně. Nakonec roztokem ošetřete muškáty tak, že dobře postříkáte všechny listy a stonky, a to až do skanutí.

Přezimujte muškáty správně

Takto vyživené muškáty dokážou skvěle přezimovat, musíte jim však dopřát tu správnou teplotu. A jak by měla vypadat? Zde jsou nejčastější balkonové rostliny a jejich teplotní požadavky na přezimování.

  • 4 až 7 °C – dvoutvárka (Dimorphotheca), lobelka (Lobelia), petunie (Petunia), fuchsie (Fuchsia)
  • 5 až 10 °C – gazánie (Gazania), nepravá myrta (Cuphea), vějířovka (Scaevola), kejklířka (Mimulus), angelonie (Angelonia), sporýš (Verbena)
  • 10 °C – dvouzubec (Bidens), otočník (Heliotrop), libora (Lantana)
  • 10 až 15 °C – bakopa (Bacopa), molice (Plectranthus sp.), africká kopřiva (Coleus), muškáty (Pelargonium)
  • 16 až 18 °C – torénie (Torenia)
Tak bohatě kvetoucí a barevné muškáty jste ještě neviděli, stačí jen dodržet schéma výsadby

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování muškátů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články