Listopad je ideální dobou pro zasazení těchto cibulovin do země, zejména pokud žijete v mírném nebo chladnějším podnebí.
Lunární kalendář, jeden z nejstarších systémů používaných civilizacemi ke sledování času, je fascinující koncept. Od Babylóňanů a Egypťanů až po Maye se lidé spoléhali na cykly Měsíce, které určovaly vše od náboženských svátků až po zemědělské činnosti. Tento kalendář je založen na 29,5denním cyklu Měsíce od novu do novu, který byl pro starověké zemědělce ideální pro plánování výsadby a sklizně.
Proč používat lunární kalendář
Některé kultury dokonce přiřazovaly určité plodiny k určitým fázím Měsíce. Mnoho zahrádkářů se dodnes řídí lunárním kalendářem a věří, že fáze Měsíce mohou ovlivnit růst rostlin. Ať už má výsadba podle Měsíce kořeny v tradici nebo ve vědě, je nejen zajímavá, ale může také podpořit váš zahradnický úspěch!
Proč je listopad ideální pro výsadbu česneku a cibule?
Podle lunárního kalendáře je pro výsadbu česneku a cibule obzvláště příznivá druhá polovina listopadu, jak potvrzuje i web LovePets. Od poloviny měsíce prý totiž ubývající fáze Měsíce (kdy se Měsíc každou noc zdá být menší) podporuje vývoj kořenů. Podle lunárních zahradnických zásad totiž gravitační síla během ubývajícího Měsíce podporuje podzemní růst.
- Fáze ubývajícího Měsíce: Listopad: 19., 20., 21., 22., 23., 25., 26. a 27.
- Vyhněte se však výsadbě 1., 8., 24. a 28. listopadu, protože tato data nejsou podle astrologických rad příznivá a úroda by pravděpodobně nebyla nic moc.
Věda o lunárním kalendáři v zahradnictví
Princip tohoto zahradnického systému je založen na gravitačním působení Měsíce, který ovlivňuje hladinu vody v půdě podobně, jako způsobuje příliv a odliv v oceánech. Zastánci lunárního zahradničení tvrdí, že v určitých fázích Měsíce, zejména ve fázi dorůstání a ubývání, je v půdě právě z tohoto důvodu k dispozici více vláhy.
Samotný ubývající Měsíc pak prý podporuje rostliny v tom, aby soustředily svou energii pod zem a vytvořily silné kořeny namísto růstu nadzemních listů. A to je přesně to, co před zimou potřebujete, jak konstatuje web Almanac. Záhonky se pak vyplatí přihnojit popelem – na ten nedají Chalupáři-Zahrádkáři dopustit.