Mezi základní stavební prvky prakticky všech všech druhů rostlin patří zejména dusík, draslík a fosfor. A ani okurky nejsou výjimkou.
Pěstování okurek má v našich zemích velkou tradici. Ať už jste se rozhodli pro výsadbu okurek hadovek, nebo nakládaček, jedno mají společné. Jejich sezóna se pomalu, ale jistě chýlí se konci – poznáte to podle žloutnoucích listů. Nemusí to ovšem být úplně pravda, správnou péčí totiž mohou plodit až do prvních mrazů. A vy si tak můžete užívat čerstvých křupavých plodů ještě poměrně dlouho. Stačí připravit správnou zálivku a tu opakovaně aplikovat.
Okurky zvládne vypěstovat každý
Okurky vyžadují zálivku opravdu vydatnou, a to 1–2 krát za týden, pokud jsou ale venkovní teploty vysoké, zalévejte častěji. V každém případě je ovšem nutné vyhnout se kropení listů, které také vede k plísni. Okurky jsou jednoleté rostliny a s koncem produkce plodů je můžete zlikvidovat. Jde o plazivky, a pokud máte dostatek prostoru, nechte je volně růst.
V posledních letech se ale velmi často objevuje vertikální způsob pěstování, kdy se okurky pnou třeba po síti. Je to způsob šetřící místo a zároveň umožňující pohodlnější sklizeň, jak potvrzuje i web NašeKrásnáZahrada.
Se správnou zálivkou vydrží okurky plodit až do prvních mrazů
Aby se okurky znovu probudily k životu, dejte jim kvalitní várku hnojiva obsahující čpavek. Ve kbelíku s vodou dobře promíchejte 2 lžíce. Pod každý keř nalijte zhruba 1 litr tohoto roztoku. Aplikujte ho pravidelně, dodržujte ale v intervalu alespoň 14 dnů. Tímto jednoduchým způsobem si opravdu notně prodloužíte okurkovou sezónu. A pomoci vám může i domácí postřik z česneku, o němž už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.
Proč pěstovat okurky
Okurky obsahují kromě vody vitamíny B, C, K a A a také draslík a železo. Jako extrémně nízkokalorická potravina jsou velmi vhodné při dietách a nepodléhají žádnému dietnímu omezení. Hydratují organismus, pomáhají k lepšímu trávení, snižují cholesterol a také krevní tlak. Pokud nestíháte okurky konzumovat přímo, je možné je také zamrazit a užívat si cenných vitamínů i v zimním období, jak radí web iReceptář.