Nevšední strom, který rozzáří každou zahradu či balkon. Skutečný klenot mezi jehličnany

                   

Araukárie na první pohled vypadají jako něco, co na Zemi rostlo už v dobách dinosaurů. A vlastně je to pravda, protože první zástupci tohoto druhu se v rostlinné říši vyskytli už v období jury a křídy. U nás se tyto rostliny pěstují převážně jako pokojové, přesto však v tomto ohledu existuje výjimka. Tou je araukárie chilská (Araucaria araucana) nebo také blahočet chilský, který je možné vysadit i na zahradě, protože bez potíží snese teploty do -18 °C.

Jak vlastně araukárie vypadá

Ve své původní domovině (Jižní Amerika, Brazílie, Austrálie a Nový Zéland) dorůstají araukárie velikosti velkých jehličnatých stromů (tedy více než 60 m). Ovšem v našich podmínkách jejich výška obvykle nepřesahuje 2 metry. Zaujmou vás především svým vzhledem – masitými jehlicemi a pravidelně tvarovanou korunou. Při pěstování doma pak zlepšují chemické složení vzduchu, který čistí a obohacují o prospěšné silice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pěstování araukárie je proto doporučeno například pro lidi s astmatem a dalšími obtížemi. Kromě araukárie chilské (Araucaria araucana) můžeme v květinářství narazit i na další druhy, ty už jsou však v našich podmínkách vhodné výhradně pro interiérové pěstování:

  • araukárie různolistá (Araucaria heterophylla)
  • a araukárie úzkolistá (Araucaria angustifolia).

Jak pěstovat araukárii alias blahočet

Základní podmínkou úspěšné péče je dostatek světla. Araukárie vyžaduje osvětlení poměrně jasné, ale nevyhovuje jí přímé sluneční světlo, i když i na něm dokáže růst. Ráda se za ním natahuje, proto rostlinu pěstovanou doma pravidelně otáčejte, abyste vytvořili jednotnou a rovnoměrně narostlou korunu. V létě je užitečné pokojové araukárie letnit, ovšem vždy ve stínu světlých stromů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při nedostatku světla však některé větve žloutnou, tak pozor na to. Na zahradě by pak blahočet alespoň v prvních letech života neměl růst na místě příliš vystaveném slunci. Snažte se ho zastínit, a to především vůči jarnímu sluníčku, které může iniciovat předčasné rašení, což zvyšuje riziko poškození rostliny mrazem.

Správná zálivka araukárie

K zavlažování této rostliny vždy používejte měkkou vodu, je totiž citlivá na vápník a soli. Na jaře a na podzim vyžaduje blahočet pravidelnou a vydatnou zálivku, takže půda by v květináči nebo na záhonku měla být vždy mírně navlhčena. Na podzim a v zimě pak následuje doba odpočinku, takže potřeba vody je u araukárie výrazně menší. Zaléváme ji proto až ve chvíli, kdy horní část zeminy zcela vyschne. Na zahradě využíváme bezmrazých dní během zimy.

Doporučuje se udržovat vysokou vlhkost vzduchu, jinak rostlina ztratí svůj unikátní vzhled. Při nedostatečné vlhkosti začne jehličí zasychat a opadávat, takže brzy zůstane jen na koncích větví. A dostat takovou araukárii zpět do reprezentativního stavu je běh na opravdu dlouhou trať. Proto nikdy neumisťujte rostliny do blízkosti topidel a pokud je teplota vzduchu vyšší než 18 °C, dvakrát denně je roste.

Araukárie je citlivá na horko

V horkých letních dnech je nutnost častého rosení ještě důležitější. To proto, aby se rostlina snáze vyrovnala s vysokými teplotami. V interiéru jí prospěje umístění například vedle pokojové fontány, na zahradě ji pak nezapomeňte večer nebo brzy ráno postřikovat hadicí (u stromků s výškou nad jeden metr už nebývají tyto zásahy nutné). Pokud je teplota vzduchu při pěstování v interiéru 15 stupňů a nižší, pak naopak není nutné rostlinu rosit vůbec.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jaká teplota vzduchu vlastně rostlině vyhovuje? V létě je pro ni optimálním teplotním rozmezím 15 až 22 °C a v zimě 10 až 16 stupňů. Při pěstování venku je vůči teplotním „skokům“ o něco tolerantnější. Dlouhodobě příliš vysoké teploty však u ní kladou extrémní důraz na zálivku. I jedno jediné přeschnutí ji může na dlouho připravit o krásný vzhled. Doporučujeme tedy instalaci kapkového zavlažování nebo závlahových trubek vedoucích přímo ke kořenům.

Substrát pro pěstování araukárie

Půda určená pro blahočety by měla být slabě kyselá. Substrát by měl nejlépe obsahovat stejné díly listovky, rašeliny a kompostu. Je rovněž možno vsadit na směsi určené výhradně pro jehličnany. Hnojiva rovněž není nutné kupovat ve speciální úpravě, bohatě vám postačí ta určená pro jehličnany. Ovšem při dávkování se neřiďte zcela podle návodu, dávku je totiž nutné mírně snížit. Araukárie hnojte jednou za 14 dní v létě a každý měsíc v zimě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato rostlina také extrémně těžce toleruje malé květináče a „vyžilou“ půdu, proto se ji při domácím pěstování snažte přesazovat zpočátku každý rok, později pak každé 3 až 4 roky. Na zahradě pak dbejte na pravidelné kypření a okopávání půdy v jejím okolí. Při přesazování se snažte nepoškodit kořeny a pokud možno nenarušte kořenový bal (povoleno je jen mírné rozvolnění např. poválením po podložce, které stimuluje růst nových kořenů).

Co byste ještě měli vědět

Přesazení s úplnou změnou půdy a poškozením kořenů může vést ke smrti rostliny, araukárie jsou totiž v tomto směru opravdu citlivé. A otálet s přesazováním se rozhodně nevyplácí, protože pěstování rostliny v malém květináči může výrazně zpomalit její růst. A nikdy ji nestříhejte, ani se ji nesnažte nijak vytvarovat. Dovolena je pouze redukce suchých větví, které vypadají nevzhledně. Při venkovním pěstování pak na zimu požaduje zakrytí proti mrazu.

A které nevšední solitéry pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články