Bříza na zahradě rovná se problém: Její kořenový systém může zdeformovat základy domu

I když břízy vypadají na první pohled neškodně, není tomu tak. Na zahradě by vám mohly pořádně zavařit, pokud je vysadíte na špatném místě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tyto atraktivní stromy na první pohled zaujmou svou vzorovanou kůrou. Jejich funkce však není jen estetická, na zahradě pomáhají podle webu BHG vytvořit opravdu unikátní ekosystém. Ovšem na druhou stranu – vysadíte-li je špatně, pak si zaděláte na opravdu vážný problém.

Jak vysadit břízu na zahradě

Nejvhodnější doba k výsadbě je v období vegetačního klidu, kdy se rostliny dokáží poměrně snadno přizpůsobit novým podmínkám. V letních měsících mohou být sazenice vystaveny většímu stresu z důvodu vyšších teplot a sucha, což může zhoršit následnou adaptaci. Před výsadbou proto připravte dostatečně velkou a hlubokou jámu, aby se do ní pohodlně vešel celý kořenový systém.

Na její dno nasypte vrstvu kompostu a sazenici břízy do jámy vložte. Zasypte její kořeny úrodnou půdou a jemně udusejte. Nakonec mladý strom vydatně zalijte vodou a okolo kmenu nasypte velkou vrstvu mulčovací směsi, která bude v následujících dnech pozvolna uvolňovat potřebné živiny ke kořenům stromu.

Například bříza by vám mohla velmi nepříjemně zavařit iZdroj fotografie: Pixabay
Břízy patří mezi nejkrásnější stromy české přírody a není divu, že je kde kdo chce mít i na zahradě. Není to však nejlepší nápad.

Bříza na zahradě je podceňovaným pokladem: Užitečná je každá její část, léčivé účinky skrývá přes 1 400 let

Jak pečovat o břízy

Tyto stromy potřebují podle informací ze stránek GardenDesign zalévat jen pár týdnů po přesazení. Jakmile dobře zakoření, stačí jim voda z přirozených srážek. Během roku je nemusíte vyživovat žádnými hnojivy. Stačí půdu okolo stromu na jaře pomulčovat.

Prořezávání se doporučuje provádět pouze na přelomu podzimu a zimy a jeho cílem by mělo být jen odstranění poškozených větví. Cokoliv jiného bříza opravdu nepotřebuje – tedy pokud ji nechcete tvarovat. To snáší poměrně dobře, takže se toho opravdu nebojte.

Japonská vrba svým vzhledem připomíná plameňáka: Rozzáří celou ulici, pěstuje se skoro sama a uchytí se všude

jak pěstovat břízu iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se naučíte správně sklízet a využívat listy břízy, můžete využít tradiční moudrost, která po staletí oslavuje přednosti tohoto stromu.

Do blízkosti domu nepatří

To vše má však jeden háček. Na mysli máme mohutný kořenový systém těchto stromů. Když se do toho totiž „pořádně opřou“, dokážou „přeprat“ prakticky vše, co jim stojí v cestě. Klidně vám tak naruší základy plotu nebo klidně domu. Břízu si tak na zahradě vysaďte jen v případě, že pro ni najdete klidné odlehlé místo, kde nebude nikomu překážet.

Jaké okrasné stromy pěstujete na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články