Hortenzie vykvetou cobydup, na podzim je však potřeba je prořezat

Některé druhy hortenzií potřebují na podzim značnou péči, zatímco jiné budou radši, když si jich nebudete všímat – jejich rozlišování je zásadní.

Jak pěstovat a množit hortenzii díky jednoduchým krokům i Zdroj fotografie: David J. Stang / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tyto krásné keře kvetou rok co rok, ale pro zajištění jejich bohatého kvetení jsou pro ně zásadní především správné techniky prořezávání. Je však nutné si uvědomit, že ne všechny odrůdy hortenzií na něj reagují stejně. Jedním z takových příkladů je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), společně s hortenzií pilovitou (Hydrangea serrata), hortenzií dubolistou (Hydrangea quercifolia) a hortenzií Sargentovou (Hydrangea sargentii), jak informuje iReceptář.

Hortenzie kvetoucí na starém dřevě

Tyto hortenzie jsou jedinečné svým způsobem kvetení, protože kvetou na loňských výhonech. Přesto vyžadují specifickou péči, která podpoří její růst a vývoj – jenom ne teď na podzim. Na jaře je však třeba keř nejprve prohlédnout a odstranit všechny staré, suché nebo uschlé listy. Odstřihněte všechny zaschlé nebo zmrzlé staré stonky, ale nedotýkejte se zelených a dužnatých stonků. Pokud jde o podzimní péči o tyto hortenzie, doporučuje se stříhat pouze staré květy.

„Pokud podzimní řez vynecháte, můžete jej provést na jaře, ideálně mezi koncem března a začátkem dubna, kdy začíná vegetační období. Řez keře hortenzie by měl probíhat jednou ročně. Tento zásah stimuluje rostlinu k tvorbě nových stonků. Vzhledem k tomu, že květy se objevují pouze na nejmladších výhonech, je zásadní zastřihnout je na jaře, přibližně v březnu a dubnu, a to tak, že nad zemí ponecháte asi 4 až 5 cm. Z těchto konců vyrostou nové, silné stonky s květními pupeny, které vykvetou později v létě,“ radí zahradník Ivan Š. z Lochotína.

Hortenzie latnatá svými unikátními květy oživí i tu nejnudnější zahradu. Dorůstá 4 metrů a daří se jí skoro kdekoliv

Hortenzie kvetoucí na mladém dřevě

Sem patří například hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) nebo hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens). Technika řezu je u nich velmi podobná. Na podzim odstraňte všechny nepotřebné přírůstky a u starších keřů zastřihněte nejhrubší větve těsně u země. Zbývající stonky zkraťte na polovinu, slabé nešetřete.

Jak rozmnožit hortenzie listovými řízky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud milujete krásné a trochu tajemně vypadající květy hortenzií, měli byste právě teď některé druhy prořezat

Magazín NašeKrásnáZahrada pak radí ostříhané květy nevyhazovat, protože sušené květy hortenzie na váze nebo věnci si přirozeně zachovají svou krásu po opravdu dlouhou dobu. K nejlepšímu uchování však dochází postupným sušením. Přímé sluneční světlo by je mohlo spálit a rozdrobit a nadměrná vlhkost by mohla způsobit jejich zvadnutí a vznik plísní. Hortenziím také nezapomeňte dopřát kvalitní půdu a jako hnojivo i kávovou sedlinu. O obojím psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno, takže se můžete inspirovat.

Návod na řez různých druhů hortenzií – podrobný postup i pro začátečníky

Jak se o své hortenzie staráte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články