Jak na zazimování růží: Kromě agrotextilie pomůže i rašelina

Nedovolte zimě, aby vaše růže nenávratně poničila – s několika šikovnými triky skvěle zazimujete i ty nejchoulostivější odrůdy.

Právě teď je ideální čas na výsadbu růží, potřebují správné místo a hloubku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přezimování růží je při péči o tyto choulostivé rostliny, opravdu zásadním aspektem, a to zejména v oblastech s drsnými zimami. Mnoho lidí dělá při podzimní péči o růže značné chyby, zejména pokud jde o řez – ten by se měl provádět pouze u odrůd, které kvetou jednou ročně. U nich se doporučuje stříhat je hned po opadu květů a chránit jejich výhonky proti plísním, u všech ostatních druhů růží by se však měl řez provádět na jaře, kdy se venkovní teplota trvale drží nad bodem mrazu. A co další postupy zazimování?

Začněte kopečkováním všech rostlin

Příprava růží na zimu obvykle začíná kopečkováním, které spočívá ve vytvoření kopečku přímo kolem základny stonku, který dosahuje výšky přibližně 20 cm. K tomuto účelu je vhodné použít kompost nebo rašelinovou zeminu, která zvyšuje pevnost rostlin a zajišťuje propustnost. Vyvarujte se použití vysokého množství rašeliny, protože zadržuje nadměrné množství vody, což přispívá ke hnití kořenů. Kromě toho můžete celé záhony pokrýt listím, kůrou nebo šiškami. Tato metoda chrání kořeny před mrazem a zároveň zachovává příjem vody.

Jakmile je kopečkování dokončeno, pokračujte v další ochraně růží. „Já doporučuji použití bílé agrotextilie. Tento materiál výborně chrání před prudkým větrem a teplotami pod bodem mrazu. Další výhodou zemědělské tkaniny je její schopnost snižovat ztráty vody,“ radí čtenářka Mirka K. z Nahošovic. „Obalením agrotextilií jsou chráněny nejen koruny květů, ale i celé keře, včetně standardních růží a růžových stromů. Tkaninu upevněte pomocí jutového provázku, abyste ji bezpečně zakryli,“ dodává. Více psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

11 brilantních způsobů využití okvětních lístků růží. Nikdo o nich nemá ani tušení a je to velká škoda

Pnoucí růže a jejich ochrana

Pokud pěstujete citlivé odrůdy růží, odstraňte výhony z podpory, položte je na zem a zakryjte je stálezelenými větvemi, radí web Abecedazahrady. U ostatních odrůd jednoduše umístěte stálezelené větve kolem jejich kořenů. Starší rostliny, které nelze ohýbat, obalte slámou, dřevitou vlnou nebo pytlovinou tak, jak jsou, doplňuje web Dům a Zahrada. Všechny by pak měly být připevněny k opoře, aby se zabránilo poškození větví pod tíhou sněhu.

Aby byly vaše růže na jaře opět v perfektní kondici, musíte pro to právě teď něco udělat – dobré zazimování je pro ně totiž nezbytné iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byly vaše růže na jaře opět v perfektní kondici, musíte pro to právě teď něco udělat – dobré zazimování je pro ně totiž nezbytné
  • Mulčování: Nanesení vrstvy mulče kolem růží může poskytnout dodatečnou izolaci, regulovat teplotu půdy a úroveň vlhkosti.
  • Prořezávání odumřelých nebo nemocných větví: Před zimou odstraňte všechny odumřelé nebo nemocné větve, abyste předešli možným problémům v chladných měsících.
  • Hydratace: Před příchodem zimy zajistěte dostatečnou hydrataci růží, protože dobře zavlažované rostliny lépe odolávají mrazu. Já je zalévám i během zimy – vždy v bezmrazých dnech.

Více o tématu si můžete přečíst také tady.

Jak dobře zajistit před zimou keřovou růži

Jaké triky používáte pro zazimování svých růží vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články