Šeřík patří do každé jarní zahrady. Pokud však nemáte místo, můžete ho pěstovat i v květináči. Jde to opravdu snadno.
Šeřík (Syringa) je dřevina patřící do rodiny olivovníků. Domovinou této rostliny je Asie a jihovýchodní část Evropy a ve volné přírodě ji najdeme v horských oblastech Eurasie. Aktuálně je vědcům známo asi 36 druhů a 200 odrůd zástupců tohoto rodu, u nás se jich však pěstuje jen několik málo.
Proč pěstovat šeřík v květináči
Každý druh šeříku s příchodem jara potěší své okolí krásnými květy, které navíc krásně voní. Pěstuje se snadno a nevadí mu ani výraznější prořezávání a tvarování. Jednotlivé druhy se od sebe nejvíce liší odolností vůči suchu a mrazu.
Druhy šeříku pro pěstování v květináči
Pro začátečníky se hodí šeřík obecný (Syringa vulgaris L.). Ten může dorůst výšky od 2 do 8 metrů, ale snadno ho lze řezem udržovat v jakékoliv výšce. Kvete fialovými, bílými nebo růžovými vonnými květy. Zajímavý je také tím, že jeho listy před opadem nemění barvu.
Šeřík perský (Syringa persica L.) je středně vysoký keř s maximální výškou asi 3 metry. Vyznačuje se hustými květenstvími fialové barvy s příjemnou svěží vůni. Šeřík karpatský (Syringa josikaea) se dobře se přizpůsobí jakýmkoli podmínkám. Nevadí mu sucho, chlad ani přemokření. Bez řezu dorůstá až 5 metrů. Kvete později než ostatní druhy, a to spíše drobnými květy s nevýraznou sladkou vůní.
Výběr a nákup sazenic
Mladé šeříky by měly mít dobře rozvětvený kořenový systém. Vybírejte ty pěstované v balu. Lépe zakořeňují a nevyžadují další péči. Kontrolujte také přítomnost škůdců a nemocí. Nebojte se sazenici povytáhnout z květináče a zkontrolovat i stav kořenů.
Kde pěstovat šeřík
Nejlépe se mu bude dařit na ploše s dostatečným množstvím světla a ochranou před větrem. Pamatujete na to, že trvalé přemokření mu nesvědčí (do květináčů tedy nesmí pršet). Vyžaduje také dobře odvodněnou lehkou nebo středně těžkou hlinitopísčitou půdu. Ty by měla být obohacená organickými a minerálními hnojivy.
Jako startovací substrát se skvěle hodí tato směs:
- kompost: 15–20 kg
- dřevěný popel: 200–300 g
- superfosfát: 20–30 g
Po výsadbě šeříky vydatně zalijte. Svědčit jim bude i mulčování rašelinou nebo částečně rozloženým listím.
Péče od jara do podzimu
Na jaře je vhodně šeříku seříznout větve, pak bude vypadat elegantně a každý rok vás potěší bohatým kvetením a silnou vůní. Během období květu a nezapomeňte keř hojně zalévat, ale snažte se ho nepřelévat. Od poloviny července pak zálivku omezte aby nedošlo k předčasnému probuzení pupenů určených na příští rok.
Péče o šeřík v zimě
Mrazuvzdorné druhy můžete nechat na terase a jen je obalit textilií a podložit například polystyren. Ty choulostivější se vyplatí přenést do bezmrazé světlé místnosti. A jak je to s hnojením? Na to bude čas opět na jaře, ale až po 2 až 3 letech od výsadby. Použijte nejlépe organická hnojiva jako je hnůj nebo kopřivová jícha.