Kdo si chce na jaře užívat krásně rozkvetlé hyacinty, musí je zasadit už dnes. Kdo se ale nevyvaruje častým chybám, bude mít smůlu

Výsadba hyacintů je věda. Naučte se, kdy a jak zasadit cibulky hyacintů do země tak, aby vám na jaře zcela jistě vykvetly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud si dáte na výsadbě hyacintů (Hyacinthus) záležet, odvděčí se vám bohatým kvetením na jaře. Stačí si jen zapamatovat, jak hluboko a jak daleko od sebe by měly být od sebe cibule vzdáleny. Pokud uděláte vše správně, budete se na jaře těšit záplavou květů.

Výsadba cibulí hyacintů

Optimálním termínem pro výsadbu cibulí hyacintů je září a prvních polovina října. V tento termín mají ještě hyacintové cibulky čas se připravit na příchod zimy. Musí totiž zakořenit, aby přežily mrazy. Před výsadbou je třeba také hyacinty ošetřit fungicidem a v ideálním případě je sázet do prolamovaných košů. To je ochrání proti škůdcům (například hrabošům a krtkům).

Záhon je nejdříve třeba dobře prorýt a odplevelit. Při samotné výsadbě se pak řiďte pravidlem, které říká, že vrstva zeminy nad cibulí by se měla rovnat zhruba dvojnásobku výšky cibule. Obvykle se proto hyacinty vysazují do hloubky 8 až 10 centimetrů s roztečí 15 x 15 cm. Nakonec je zakryjte chvojím.

Čím zakrýt cibulky hyacintů

V zimě mohou bohužel tyto krásné květiny i přes teoreticky velmi dobrou mrazuvzdornost čas od času namrzat. Problémem jsou pro ně také poměrně časté změny počasí, ke kterým u nás během posledních zim dochází. Je proto vhodné je zakrýt silnou vrstvou mulče. Požijte nejlépe jehličí (mírně okyseluje půdu), listí nebo piliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V zimě by navíc měla být na záhonku ponechána (pokud možno) silná vrstva sněhu. Jde o přirozenou ochrannou bariéru. Tuto vrstvu je posléze vhodné odstranit v březnu nebo dubnu, aby hyacinty vyrostly rychleji.

Které cibuloviny vyrýt na podzim

Ne všechny cibuloviny však dokážou mrazům odolávat. Na podzim je proto vhodné i řadu druhů vyrýt jde například o: mečíky/gladioly (Gladiolus), begonie (Begonia), lilie (Lilium), jiřiny (Dahlia), tygřice (Tigridia), frézie (Freesia), habešské mečíky (Acidanthera), montbrécie (Crocosmia), dosny (Canna) a některé druhy sasanek (Anemone).

Jak o své cibuloviny pečujete na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články