Jarní pěstování lilií: Porostou jedna báseň, jako hnojivo stačí použít jehličí

Jehličí z vašich okrasných dřevin není jen bezcenným biologickým odpadem. Skvěle vyživí například vaše lilie.

i Zdroj fotografie: John Robert McPherson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jaro je předzvěstí období znovuzrození a omlazení, které s sebou přináší příslib živých květů na našich zahradách. Mezi řadou květinových krásek vynikají svým majestátním a rozmanitým vzhledem především lilie. Aby však vykvetly opravdu krásně, potřebují podle webu KrálDílny ty správné živiny. Skvěle jim může pomoci borové jehličí.

Nevyužitý potenciál jehličí v zahradnictví

Borovicové jehličí, nebo obecněji jehličí jehličnanů, je v zahradní praxi tradičně přehlíženo a přitom představuje doslova zlatý důl živin kyselomilné rostliny, jako jsou právě lilie. Jehličí totiž přirozeně snižuje pH půdy, když se rozkládá, a vytváří tak ideální prostředí pro růst těchto krásek. A jako bonus působí i jako šikovný mulč, který pomáhá na záhonech udržovat půdní vlhkost, potlačuje plevel a chrání jejich kořeny před extrémními teplotami. Vedra totiž těmto květinám podle informací z webu iZahrádkář právě nesvědčí.

Jak hnojit lilie hnojem a popelem během dubna a května

Jak správně zasadit lilie na jaře: Když se budou hnojit popelem, pokvetou již brzy

Jak používat jehličí při pěstování lilií

Nasbírejte jehličí ze zdravých stromů a ujistěte se, že je čisté a bez jakéhokoli chemického ošetření. Čerstvé jehličí může být trochu ostré, proto doporučuji používat při sběru rukavice. Následně položte vrstvu jehličí kolem základny lilií a ujistěte se, že je dostatečně silná na to, aby potlačila plevel, ale ne natolik hrubá, aby bránila průniku vzduchu a vlhkosti.

Tekuté hnojivo z jehličí

Pro přímý přísun živin namočte borové jehličí na několik dní do vody a vytvořte „čaj z jehličí“, jak radí zahradník Milan M. ze Lhoty pod Libčany, který se s Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti podělil třeba i o svůj osvědčený návod na  hnojení jahod cukrem. „Tento nálev můžete použít k zalévání lilií (nejlépe jednou měsíčně) a dodat jim jeho prostřednictvím jemnou dávku kyselosti a všech základních živin.“

Jak zasadit lilie na jaře, aby ještě v létě stihly nádherně vykvést iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim liliím letos dařilo opravdu bezkonkurenčně, připravte si pro ně to správné hnojivo. Postačí vám hrst jehličí

A přidal i pár rad k pěstování: „Lilie sázejte na místo, které má dostatek slunečního světla, ale je chráněno před ostrými odpoledními paprsky. Půda by měla být dobře propustná, ale zároveň by měla být schopna udržet dostatek vláhy, aby byly kořeny stále hydratované.“ O další tipy pro pěstování lilií se Chalupáři-Zahrádkáři podělili v tomto článku.

Pěstování orientálních lilií v Holandsku – co o něm vědět

Jak pečujete o své lilie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články