Jarní střih a hnojení růží krok za krokem: Za kostní moučku se odvděčí krásnými květy

O růže je třeba se na jaře opravdu dobře postarat. Pokud to neuděláte, můžete tím negativně ovlivnit jejich kvetení po celou sezónu.

Jarní střih růží může být pro jejich kondici rozhodující, nezanedbejte ho i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže zdobí mnoho zahrad v ČR. Ne vždy však vypadají tak dekorativně a efektně, jak by si zasloužily. Obvykle je to způsobeno špatným střihem, ke kterému je přikračováno buď moc pozdě (tedy po období, kdy růže začnou více rašit) nebo je proveden nevhodně. Jak tedy tyto královny květin stříhat, aby jim to zaručeně prospělo?

Vyčkejte na správný okamžik

Jarní střih růží se obvykle provádí na začátku jara, zhruba v březnu nebo dubnu – tedy ještě předtím, než vůbec nasadí na květy. Je důležité vyčkat na vhodný okamžik, kdy jsou růže již probuzené, ale ještě nezačaly intenzivně růst.

Připravte si vhodné nástroje

Pro střih růží budete potřebovat velmi ostrý zahradnický nůž, zahradní nůžky a popřípadě i pilku na větve, pokud je růže již starší a silnější. U nůžek pak lze určitě doporučit modely s prodlouženou rukojetí – vyhnete se tak popíchání a poškrábání od trnů.

Jarní střih růží může být pro jejich kondici rozhodující, nezanedbejte ho iZdroj fotografie: Depositphotos

Odstraňte poškozené a odumřelé větve

Prvním krokem při střihu růží je odstranit všechny větve, které na růži jednoznačně nemají co dělat. Jde především o ty poškozené nebo odumřelé. Tyto větve je nutné odříznout pár milimetrů nad zdravým pupenem, ovšem v úhlu okolo 45 °. Díky tomu bude vlhkost z deště nebo rosy stékat pryč od pupenu a nepoškodí ho.

Větve, které rostou ke středu růže

Dalším krokem je odstranění všech větví, které rostou dovnitř tedy směrem ke středu růže. Tyto větve brání proudění vzduchu a světla, zahušťují korunu a mohou vést k hromadění vlhkosti a chorobám. Je proto třeba keř dobře provzdušnit. Zdravé výhony je rovněž možné použít i jako materiál k zakořenění, výhodné je to zejména u rostlin, které v minulé roce trpěly rzivostí a jinými nemocemi. V pozdním létě, kdy se řízky růží odebírají nejčastěji, totiž už nemusí kořenit tak dobře. Při celém procesu vám může pomoci obyčejný banán.

Chyba, kterou dělá většina majitelů růží iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkracujte větve v tom správném úhlu

Pokud zkracujete větve, vždy to dělejte v tom správném úhlu – tedy okolo 45 ° a vždy tak, aby šikmina řezu mířila směrem od zdravého pupenu. To zajistí, že voda bude stékat pryč od řezu a nepoškodí rostlinu.

Řežte větve podle potřeby

Dalším krokem je zkrácení větví. U toho můžete postupovat tak, jak právě potřebujete. Je důležité zajistit, aby se růže vyvíjela ve správném tvaru a aby byla dostatečně větraná. Větve by měly být proto zkráceny tak, aby zůstaly pouze ty, které rostou směrem ven a tvoří hezký tvar. Pryč samozřejmě musí i všechna stará květenství, pokud jste je nestihli ostříhat v minulém roce.

Jarní střih růží může být pro jejich kondici rozhodující, nezanedbejte ho iZdroj fotografie: Freepik

Dezinfikujte své zahradní nástroje

Myslete také na to, že je velmi důležité dezinfikovat použité nástroje po každém použití a nejlépe i před každým přechodem na novou rostlinu. Toto opatření pomáhá zabránit šíření chorob a infekcí. Použít můžete například líh nebo jiný alkohol.

Na závěr růže pohnojte

Po dokončení jarního střihu je vhodné růže dobře pohnojit. To jim pomůže rychleji se zotavit z řezu a nasadit na květ. Skvěle se hodí nějaké organické hnojivo. Obsahuje totiž mnoho potřebných živin a přírodních látek, které podporují růst a zdraví rostlin. Můžete použít například kompost, hnůj nebo kostní moučku. Hnojivo je vhodné aplikovat kolem kořenů růží a zakrýt ho mulčem.

Jarní střih růží může být pro jejich kondici rozhodující, nezanedbejte ho

Jak se o své růže na jaře staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články