Jednoduchá finta pro nádherně barevné muškáty, kterých se nebudete moct nabažit. Sousedé budou jen závidět

Účinným hnojivem pro nádherné muškáty jsou cibulové slupky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem jara a teplých dnů přichází také pro mnohé oblíbený úkol – výsadba muškátů, které vás již za několik týdnů budou těšit svými nádhernými pestrobarevnými květy. Jelikož kultivary má tato okrasná rostlinka vskutku pestré, nabídka barev je velmi široká, a vyhrát si tak může i náročný pěstitel. Jak se ale o muškáty správně starat, aby měly krásné a velké květy jako z obrázků? Stačí si zapamatovat několik zásadních kroků a půjde to skoro samo.

Umístění za sluncem

Jelikož muškáty patří mezi světlomilné rostliny, nejlepší volbou je dopřát jim dostatek sluníčka. Nejlépe se jim tak bude dařit na západním okně, kde si v poklidu mohou hovět ve velkém truhlíku a dělat pouze radost oku. Snesou také jižně orientované stanoviště, avšak nejlepší volbou je opravdu západní část. Ve stínu nebo polostínu budou naopak velmi strádat, květy budou malé, nevýrazné a v zanedbatelném počtu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná zálivka

Velkým štěstím pro mnohé pěstitele je, že muškáty nepatří mezi nejvíce choulostivé rostlinky, co se týče vláhy. Stačí je tak zalévat zhruba jednou za dva až tři dny podle potřeby. Důležitá je však technika zalévání. Muškáty byste totiž nikdy neměli zalévat na listy nebo květy, vždy pouze půdu a hezky ke kořenům. S tím se pojí také to, že muškátům se bude lépe dařit někde pod střechou, protože jarní a letní deštíky jim příliš nesvědčí.

Důležitý je kvalitní substrát

Kromě správného umístění a pravidelné zálivky je pro muškáty velmi důležitý kvalitní substrát. Ten můžete koupit již speciálně namíchaný pro tyto rostliny, a to v zahrádkářstvích, hobbymarketech nebo květinářstvích, nebo si ho můžete sami namíchat. Není to nic složitého, stačí správně spojit kompost, substrát pro pelargonie, agroperlit a písek v poměru 3:2:1:1 a máte hotovo. Vhodným substrátem si totiž zajistíte dobrý základ pro kořeny, a tím i pro celou rostlinku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepodceňujte přihnojování

Základním pravidlem je, že čím kvalitnější substrát máte, tím méně musíte hnojit. Pravidelné přihnojení však není na škodu, rostlinka tak má alespoň neustálý přísun důležitých živin. Pro hnojení muškátů je k dostání speciální hnojivo, které se podává spolu se zálivkou, avšak nikdy ne častěji, než jednou za 14 dnů. Hnojit ale můžete i přírodně, například naředěným slepičím trusem, banánovými slupkami nebo například žížalím čajem nebo zbytkem nedopitého zeleného čaje.

Odstranění zvadlých květů

Uvadlé květy a listy nikdy nepůsobí hezky. Jejich pravidelným odstraněním se tedy nejen vyvarujete nehezkého vzhledu muškátů, ale docílíte tak i rychlejšího růstu nových květů. Je to způsobeno tím, že rostlina již neinvestuje energii do starých a odumírajících částí, a může ji tak celou věnovat tvorbě částí nových.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kombinace stejných druhů

Pro vskutku krásný a barevný truhlík se vždy doporučuje kombinovat pouze stejné druhy. Pokud tedy máte v truhlíku převislé muškáty, zůstaňte pouze u nich. U kultivarů je to už něco jiného, každému se totiž libí jiné kombinace barev. Můžete zkusit buď kultivary podobné, v jiných odstínech, nebo můžete kombinovat kontrastní barvy, například bílou s červenou, nebo bílou s purpurovou. Výsledek však bude vždy krásný.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po zazimování opět kvetou

Přestože se muškáty většinou prodávají jako letničky a těšit by vás měly pouze jeden rok, správnými podmínkami při zimování můžete jejich životnost značně prodloužit. Stačí je na podzim správně ostříhat a uložit někam před mrazem, na jaře pak můžou zase ven na okno, kde v létě budou opět dělat parádu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články