Množení růží je hračka, úspěch slibuje obyčejná banánová slupka

Množení růží není taková věda, jak si většina lidí myslí. K úspěchu mnohdy postačí jen docela obyčejný zbytek banánu.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tyto podmanivé květy si již dlouho získávají srdce zahrádkářů – a kdo má na zahradě jeden keř, obvykle jich chce mnohem víc. Množení růží má však pověst něčeho tajemného, ba mnohdy skoro nemožného. Ovšem dnes je vše jiné – díky časem prověřené metodě předávané z generace na generaci nebylo množení růží nikdy jednodušší. S obyčejnou banánovou slupkou jako spojencem může vaše zahrada růžemi rozkvést opravdu bohatě.

Pěstování růží na zahradě

Růže se svým kaleidoskopem barev a okouzlující vůní mohou být ozdobou každé zahrady. Pěstování těchto nádherných květin však vyžaduje neustálou pozornost. Růže je například třeba v letním období pravidelně zalévat, a to zejména v období sucha. Vodu směřujte k bázi rostlin, aby nedošlo k přemokření listů a květů, což by mohlo vést ke vzniku plísní.

A jak je to se střihem? Právě pravidelný řez je klíčem k udržení tvaru, zdraví a bohatého kvetení růží. Odstraňování odumřelých, nemocných nebo poškozených větví, které začíná na jaře, podporuje silný růst těchto květin. A když už budete mít odstřižené části rostlin v ruce, bude jich množení už jen otázkou chviličky.

Časem prověřená technika množení růží

Nejdříve rozpulte banán a do připraveného stonku růže opatrně vyřízněte malý otvor. Do této dutiny vložte kamínek a stonek omotejte banánovou slupkou. Tento unikátní celek poté zasaďte do květináče naplněného zeminou a nechte nerušeně stát po dobu 25 dnů. Zalévat nic nemusíte – banán má v sobě vlhkosti dost. Po uplynutí této doby stonek opatrně vyjměte z květináče. Podél stonku by měly vyrůst drobné kořínky. Hotový řízek už jen stačí zasadit na vhodné místo (a první rok ho pěstujte pod sklenicí (ale mimo úpal slunečních paprsků).

Výběr správného místa pro růže

Výběr optimálního stanoviště pro růže je pro jejich vývoj a případné kvetení zásadní. Růžím se daří, jsou-li vysazeny na slunném místě. V ideálním případě by měly dostávat přímé sluneční světlo po dobu 6 až 8 hodin denně, aby byl zajištěn jejich silný růst a bohaté kvetení. A snažte se je také ochránit před silnými větry – ať už prostřednictvím strategického umístění nebo různých ochranných opatření.

Hnojení růží přírodními způsoby

Aby hotové řízky zdárně rostly, je třeba jim dodat ty správné živiny. K tomu vám mohou posloužit některá osvědčená přírodní hnojiva.

  • Kompost: Použití kompostu je skvělým způsobem, jak dodat růžím živiny – stačí ho aplikovat na jaře.
  • Kávová sedlina: Použitá kávová sedlina je bohatá na dusík, což může být pro mladé pro růže prospěšné. Jednoduše ji rozprostřete v jejich okolí.
  • Banánové slupky: Banánové slupky jsou bohaté na draslík, který podporuje kvetení. Můžete je rozložit kolem růží nebo je zakopat do půdy.
  • Skořápky z vajec: Rozdrcené skořápky z vajec mohou dodat do půdy vápník, což je důležité pro zdravý růst rostlin.
  • Ricinový olej: Smíchání malého množství ricinového oleje s vodou a postřikování růží dokáže růže vyživit a zároveň eliminovat škůdce.
  • Čajový výluh: Slabý čajový výluh může sloužit jako přírodní hnojivo a zároveň i jako prevence proti plísňovým onemocněním.
  • Voda z vaření brambor: Voda, ve které jste vařili brambory, může obsahovat živiny, které mohou prospět růžím. Nechte ji vychladnout a zalijte s ní rostliny (nesmí být samozřejmě osolená).

A se zakořeněním jiných rostlin vám skvěle pomůže i Aspirin z lékárny.

Jak správně zakrýt stromkové růže na zimu a kdy to provést

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o růže?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články