Krásnoočka si zamiluje každý fanoušek květin. Záhony umí rozzářit až do prvních mrazů, pokud znáte 2 pravidla

                   

Krásnoočka (Coreopsis) patří do čeledi Asteraceae. Na světě je známo asi 100 druhů, přičemž na našich záhonech se objevuje nanejvýše 30. Jde o rostliny pocházející především z Ameriky, takže se tuzemským podmínkám dovedou přizpůsobit opravdu skvěle. Někdy se jim říká také „pařížské krásky“ a to podle místa, z něhož začaly v samém počátku své obliby doslova dobývat Evropu. Jde o nenáročné krasavce pro každou zahradu.

Krásnoočko zaujme především květy

Objevují se už od počátku léta až do poloviny podzimu a to v mnoha formách. K mání jsou krásnoočka jednoduchá i plnokvětá, a co do barev pak především žlutá a oranžová. Narazit však lze i na kousky vícebarevné nebo dokonce na krásnoočko růžové, které je v posledních letech k mání stále častěji. Svůj název dostaly tyto květiny podle semen vypadajících jako hmyz, tedy z řeckého „core“ a „opsis.“

iZdroj fotografie: Pixabay

Krásnoočko velkokvěté pěstování

Mezi nejoblíbenější druhy patří rozhodně krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora). Pěstuje se však podobně jako ostatní druhy. Potřebuje především lehkou, středně úrodnou půdu a slunečné stanoviště. Po odkvětu je nutné staré květy odstřihnout zahradními nůžkami asi na čtvrtinu výšky stonku, zbylé stvoly odstraňujte až po jejich zaschnutí. Díky tomu se budou objevovat stále nová a nová poupata.

Trvalka krásnoočko je poměrně odolná vůči mrazu i suchu, takže patří k opravdu nenáročným rostlinám. Na zimu nepotřebuje žádné zakrytí, ovšem myslete na to, že před zimou musíte sestřihnout zbylé stonky až k samotné bázi listů. A jak ho sázet? Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být 20-30 cm.

  • Vybírejte volnou půdu s dobrou drenáží.
  • A nezapomeňte aplikovat organická hnojiva.
iZdroj fotografie: Pixabay

Pěstování krásnooček v nádobách

Není však nutné sázet krásnoočka pouze do záhonu. Naopak, skvěle se jim bude dařit i v truhlíku. Zeminu před výsadbou obohaťte organickými hnojivy a nezapomeňte ani na její správné složení. Nejlepší je ta, složená z rašeliny a dobře vyzrálého kompostu. Myslete také na to, že vysoké druhy vyžadují vhodnou podporu. Na zimu je však vhodné přesadit krásnoočka do záhonu a ponechat je tam. Rychle se rozrostou.

Krásnoočko přeslenité a další druhy

Nemusíte však pěstovat jen velkokvětou formu. Zcela jistě se vám zalíbí třeba i krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), vynikající množstvím středně velkých žlutých květů připomínajících kopretiny. A sázkou na jistotu je i krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis) s výrazným oranžovým středem a krásnoočko dvoubarevné (Coreopsis tinctoria), které obzvláště vynikne zvláště mezi jednobarevnými trvalkami.

Hledáte další tipy na trvalky, které pokvetou od brzkých jarních měsíců až do pozdního podzimu? Seznamte se s TOP favority
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články