Pivoňky pokvetou jedna báseň, dusičnan amonný je ke květu nakopne cobydup

Pivoňky patří na zahradách k nejoblíbenějším květinám. Aby se jim však dařilo opravdu skvěle, potřebují správně pohnojit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dusíkatá hnojiva se dodávají v různých formách, včetně močoviny, dusičnanu amonného, dusičnanu draselného a dusičnanu vápenatého. Každý typ nabízí různé rychlosti uvolňování dusíku a úrovně účinnosti, díky čemuž jsou vhodné pro konkrétní aplikace a typy půd. A právě pro pivoňky je prý podle webu ProŽeny nejlepší právě dusičnan amonný.

Jak na použití dusičnanu amonného

Dusičnan amonný obvykle stačí aplikovat v dávce jedné polévková lžíce na rostlinu (sypký materiál by měl být důkladně rozpuštěn v nejméně dvou litrech vody). Doporučujeme však opatrnost, protože nadměrné používání dusíkatých hnojiv může (nejen u pivoněk) vést k rychlému růstu na úkor kvetení, a nakonec může dokonce i nepříjemně vyčerpat půdu,  jak připomíná web iReceptář

Péči o odkvetlé pivoňky rozhodně nezanedbávejte. V příštím roce se vám odmění bohatostí květů, pokud uděláte správnou věc

To povede k dalšímu umělému hnojení, a pak k dalšímu a k dalšímu – a z takového koloběhu se jen těžko vystupuje. Já osobně bych tedy dusičnan doporučil jen pro pivoňky, které kvetou málo, jinak podle mě stačí organická hnojiva,“ radí zahradník Adam D. z Veselí nad Moravou, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radil i s použitím dřevěného popela.

Zodpovědné používání dusičnanu amonného není jen o dosažení krásných květů, ale také o ochraně životního prostředí. Nadměrné používání hnojiv na bázi dusíku může vést ke splachům, které kontaminují vodní plochy a ovlivňují kvalitu vody a vodní organismy,“ dodává ještě. A já s ním rozhodně souhlasím, také mám přírodní hnojiva raději. K pivoňkám dávám obvykle směs kompostu a rašeliny a bohatě to stačí.

Aby se vašim pivoňkám dařilo opravdu ukázkově, musíte jim dopřát tu správnou dávku živin. Skvěle pomůže správné hnojivo. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim pivoňkám dařilo opravdu ukázkově, musíte jim dopřát tu správnou dávku živin. Skvěle pomůže správné hnojivo

Jarní hnojení a jak na něj

S jarním přihnojováním začněte, jakmile rozmrzne půda a pivoňky začnou vykazovat nový růst. Vyvážený přístup s hnojivem bohatým na dusík může stimulovat časný vývoj listů a kořenů a připravit půdu pro silné rostliny. Ale použít ho můžete klidně i teď, pokud jste to z jakéhokoliv důvodu ještě nestihli. Další výživu pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují během měsíce června.

Čím své pivoňky vyživujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články