Pořiďte si na zahradu ty nejkrásnější medonosné keře, nalákají nejenom včely, ale i motýly

                   

Bez hmyzu si zahradu neumíme ani představit. A pokud jde navíc o ten užitečný, měli bychom aktivně pracovat na tom, aby ho mezi našimi záhony a stromy poletovalo co nejvíce. Dnes vám proto ukážeme, jak na zahradu přilákat včely a motýly. Stačí k tomu jen vysadit ty správné keře.

Motýlový strom je sázkou na jistotu

Jmenuje se Komule Davidova (Buddleja Davidi) a její květy jsou v období léta vidět do dálky. Může dorůst až dvou metrů, přičemž nabídne i 30 cm dlouhá květenství různých barev. Správná výživa u ní představuje základ ideální péče, dbejte však i na propustnou půdu, dostatek slunce a pravidelný řez.

iZdroj fotografie: Pixabay

Trojpuky nevoní, včel však nalákají nespočet

Dalším skvělým tipem je trojpuk vroubkovaný (Deutzia crenata). Jde o keř asi 1–2,5 metru vysoký, který dokáže kvést až čtyři týdny. Jediné, co by mu mohlo vadit, je sucho. Dobře ho tedy zalévejte. Před zimou pak přihrňte jednotlivé rostliny opravdu dobře vyzrálým kompostem, ochráníte je tak před mrazem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nepravá příbuzná levandule

Na první pohled perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) tuto známou květinu opravdu připomíná, ale nenechte se mýlit, nádherným aromatem vás neoblaží (zato její listy voní jako šalvěj). Vypadá však opravdu krásně. Lze zvolit vysoké i nízké kultivary a pro svou nenáročnost se dá pěstovat i ve skalce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Exotický tamaryšek naláká včely i motýly

Tento krasavec dokáže všechny zahrádkáře oslnit množstvím nádherně vybarvených květů, které se objevují po dlouhou dobu. Jde o keř nebo menší stromek, přibližně 2–4 metry vysoký, který dobře snáší řez. Potřebuje jen plné slunce a dobré hnojení. Další péče je už nenáročná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zapomenutý společník zahradu rozzáří

Tavolník (Spiraea) na zahrádkách s oblibou pěstovaly už naše babičky. Jeho květy sice na první pohled nevypadají nijak úchvatně, ovšem ve velkém množství vytvoří dominantní bod v celé zahradě. Potřebuje jen slunce, dostatek zálivky a komplexní hnojivo. Místo chemie u něj můžete použít také oblíbený dřevěný popel.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když má zahrada vlasy vhodné pro včely

Své jméno nedostala ruj vlasatá (Cotinus coggygria, syn. Rhus cotinus), někdy také známá jako škumpa vlasatá, vůbec náhodou. Její květy (obvykle růžové nebo bílé) totiž vlasy opravdu připomínají. Jde o vysoký keř, jenž potřebuje pravidelné tvarování, jinak vám snadno přeroste přes hlavu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vsadit můžete i na nepravý jasmín

Můžete ho znát jako pustoryl (Philadelphus), přičemž nejčastěji se u nás pěstuje pustoryl věncový (Philadelphus coronarius), ale sehnat můžete i jiné druhy. Všechny však naštěstí mají nároky na péči víceméně podobné, takže si nemusíte příliš vybírat. Na půdu není náročný, ovšem musíte mu dopřát maximum slunce, jinak nepokvete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Neznámý medonosný krasavec do každé zahrádky

U nás jochovec olšolistý (Clethra alnifolia) skoro neznáme, což je velká škoda. Může se totiž pyšnit půvabnými květy s nádhernou vůní. Dorůstá přibližně dvou metrů a můžete ho pěstovat jako solitéru i jako součást živého plotu. Ovšem vždy na plném slunci a v kyselé půdě, jinak nepokvete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čím ještě udělat radost včelám

Kromě keřů si můžete na zahradu umístit i medonosné květiny. Mezi ty nejznámější patří mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) a dobromysl obecná (Origanum vulgare). Hodit by se vám mohl také rozchodník (Sedum), plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), růže svraskalá (Rosa rugosa), levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a zavinutka podvojná (Monarda didyma).

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články