Růže pokvetou až do zimy, stačí je pohnojit dusičnanem amonným

Dovolte svým růžím, aby letos opravdu rozkvetly do krásy. Stačí jim dopřát jedno šikovné hnojivo a nebudete se stačit divit.

Rozmnožení růže lze zvládnout i s obyčejnými novinami či bramborou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dusičnan amonný, sloučenina spojovaná spíše se zemědělstvím, v sobě skrývá klíč k omlazení růží v klíčových obdobích jejich růstového cyklu, jak uvádí web DesateroTváříOsobnosti. Jeho vysoký obsah dusíku totiž působí jako katalyzátor rychlého rozvoje zelené hmoty a rašení silných výhonů, čímž u těchto oblíbených květin vytváří ideální podmínky pro bohaté kvetení.

První krok při hnojení

Počáteční jarní hnojení by mělo být zaměřeno na probuzení růžových keřů ze zimního spánku. Použijte proto roztok obsahující 20 g dusičnanu amonného na 10 litrů vody, jak radí specializovaný portál  VašeLepšíÚčetnictví. Přibližně o tři týdny později by měla na řadu přijít také aplikace dusičnanu vápenatého ve stejné koncentraci.

Jarní prořezávání růží je náchylné k chybám,

Jarní řez růží vyžaduje správné načasování. Jediný přešlap a kvetení je ohroženo

Jedno hnojivo obvykle nestačí

Pro optimální růst a vývoj je zásadní najít rovnováhu mezi organickými a minerálními hnojivy. „Doporučuji střídání fosforu, draslíku a dusíkatých hnojiv, které povede nejen k bujnému olistění, ale také k bohatému kvetení,“ radí  paní Andrea L. z Loučně, která v dřívějším článku přiblížila redakci Chalupáři-Zahrádkáři i své oblíbené hnojení růží hnojem.

Komplexnímu  obohacení půdy organickými látkami se už Chalupáři-Zahrádkáři věnovali v minulých článcích. Vsadit můžete například na dřevěný popel nebo kompost (takový, který zrál nejméně 1,5 roku).

Aby letos vaše růže vypadaly opravdu ukázkově, musíte jim dopřát ty správné živiny. Mnohdy pomůže jedno jediné hnojivo. iZdroj fotografie: Botteville / Creative Commons / CC BY-SA
Aby letos vaše růže vypadaly opravdu ukázkově, musíte jim dopřát ty správné živiny. Mnohdy pomůže jedno jediné hnojivo

Když růže ochabují, sáhněte po fosforu

Možná víte, že fosforovo-draselná hnojiva hrají klíčovou roli při stimulaci tvorby květů růží a podporují rozvoj bohatých a živých květů. A pro růže se hodí přímo báječně. Pokud se tedy vašim růžím v loňské roce právě nedařilo, zaměřte svou pozornost právě a tento druh živin. A zapomínat nelze ani na ochranu proti škůdcům. Já doporučuji na růže navázat žluté stuhy. Ty totiž přitahují slunéčka sedmitečná, která si dokážou poradit s jedním z těch nejobávanějších – mšicemi. A pokud to nezabere, vsaďte na jednoduchý mýdlový roztok. Ten funguje spolehlivě.

Jak se o své růže staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články