I královny mezi květinami potřebují povzbudit prostřednictvím správné výživy. Růže milují obyčejný dusičnan a dřevěný popel – dopřejte jim je.
Hnojení růží během jara slouží podle webu Zahradnictví-Flos k několika důležitým účelům. Za prvé poskytuje základní živiny, které vaše růže potřebují k posílení kořenového systému a udržení celkového zdraví. Za druhé jim pomáhá zvyšovat odolnost vůči okolním podmínkám. A konečně, správné hnojení zajistí, že vaše růže budou mít dostatečné zásoby živin, aby během léta vytvořily krásné květy.
Dusičnan vápenatý jako ideál
Při výživě je růží je především třeba dbát na komplexnost hnojení, jak radí web Compo. Moje teta proto vždy doporučuje začít dusičnanem vápenatým. Potřebovat budete 20 gramů rozmíchaných v 15 litrech vody – to vše použijte jako zálivku. A pokud jsou vaše růže hodně podvyživené, dejte jim tři týdny před tímto hnojením ještě dusičnan amonný (20 gramů na 1 litr odstáté vody).
Použití dřevěného popela jako hnojiva
Dřevěný popel je vynikajícím přírodním hnojivem, které může růžím poskytnout základní živiny a zároveň jim pomoci připravit se na náročné podmínky léta.
Začněte sbíráním dřevěného popela z krbu nebo kamen na dřevo. Ujistěte se, že je čistý a zbavený všech hrubých nečistot.
- Růže dobře zavlažte. Zalévání růží den před hnojením pomůže popelu lépe přilnout k půdě.
- Kolem základny každého růžového keře nasypte tenkou vrstvu dřevěného popela. Dávejte pozor, abyste to s hnojením nepřehnali, protože nadměrné množství popela může změnit pH půdy.
- Pro zvýšení účinnosti dřevěného popela jej můžete smíchat s kompostem, a to v poměru 1 díl popela na 5 dílů kompostu. Poté směs použijte stejně, jako kdybyste používali samotný popel.
Výhody používání dřevěného popela
Dřevěný popel obsahuje základní živiny, jako je draslík, vápník a hořčík, které jsou prospěšné pro růst rostlin. Navíc také pomáhá neutralizovat kyselou půdu, čímž zajišťuje optimální pH pro vstřebávání živin. A dokáže také působit jako přírodní odpuzovač škůdců. Ve směsi s kompostem pak zlepšuje strukturu půdy a zadržování vlhkosti – po aplikaci proto vždy nezapomeňte záhon řádně zalít.
A pokud vám růže loni kvetly jen málo, zkontrolujte, zda jste se omylem nedopustili nějakých pěstitelských chyb, o nichž Chalupáři-Zahrádkáři informovali loni.