Tyhle květiny můžete vysít na zimu a zajistit si tak pestrobarevnou zahradu během celé příští sezóny. Volte druhy odolné vůči mrazům

                   

Některé květiny patří k opravdu divokým rychlíkům. Zatímco jejich konkurentky ještě nečinně spí v hlíně v podobě semínka, tyhle se začínají drát ke světlu s prvními teplými slunečními paprsky. A o to dřív také vykvetou. Nejsou vůbec náročné, většinou si vystačí jen s dostatečně kyprou a výživnou půdou.

Květiny pro výsev na zimu

Pokud si chcete s pěstováním květin trochu přispíšit, vybírejte takové druhy, kterým nebudou udělat problém nízké teploty, ale ani vysoká vlhkost, jež u nás během zimy obvykle panuje. Podmínkou je samozřejmě také výběr správného místa pro výsev, ale s tím vám poradíme u jednotlivých druhů. A po jakých druzích sáhnout?

  • měsíček lékařský (Calendula officinalis)
  • astra novoanglická (Aster novae-angliae)
  • slézovec přímořský (Lavatera maritima)
  • slunečnice roční (Helianthus annuus)
iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Měsíček – léčivka, která krásně vypadá

Jde o opravdu nenáročnou rostlinu, jíž se bude dařit na každé zahrádce. Oblíbený měsíček lékařský (Calendula officinalis) má rád především teplejší oblasti a místa s dobře vyhřátou půdou. Nikdy ho tedy nevysévejte do stínu. Ovšem panují-li u vás opravdu tuhé zimy, pak jeho výsev raději neriskujte. Vyklíčil by totiž nejspíš jen málo nebo dokonce vůbec ne. Trochu mu můžete pomoci vhodnou přikrývkou z chvojí.

Ale věděli jste, že přítomnost této květiny, může prospět sousedským vztahům na vašich bylinkových nebo zeleninových záhonech? Jako skvělé sousedy mu tak můžete dopřát třeba cibule, papriky, ředkvičky, špenát, chřest, celer, listový salát, bazalku, kopr, petržel, fazole, okurky, mrkve, melouny nebo tymián. Podpoříte tak úrodnost jednotlivých plodin nebo jim umožníte se navzájem ochránit před chorobami a škůdci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Astra dokáže vyklíčit brzy na jaře

Pokud se vám zalíbily mohutné trsy, které vytváří astra novoanglická (Aster novae-angliae), pak si pořiďte její semínka. Dokáže vyklíčit už velmi brzy na jaře a oproti sazenicím pěstovaným ve sklenících. Potřebuje neutrální půdu a místo, kam od jara až do podzim neustále svítí slunce. Stín ani polostín jí nesvědčí, pokvete v něm jen málo nebo dokonce o svou barevnou krásu přijde úplně. Na výběru stanoviště si tedy dejte opravdu záležet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do venkovské zahrady se hodí slézovec

Chcete si na zahradu pozvat trochu atmosféry ze zahrad našich babiček? Pak vsaďte na slézovec přímořský (Lavatera maritima), kterému se někdy tak říká slézová růže. Nádherně ozdobí jakýkoliv záhon, na kterém chcete pěstovat trochu vyšší květiny. Výsev na zimu má jedinou podmínku – záhon je nutné dobře mulčovat. Potřebuje dobře osvětlené místo, jež je nutné zároveň chránit před větrem. V podhorských oblastech vysévejte slézovec do konce října.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Slunečnice vypadá opravdu efektně

Naším posledním tipem pro výsev na zimu je jednoznačně slunečnice roční (Helianthus annuus). Pokud se vše podaří, tak vám v létě ozdobí zahradu a na jeho sklonku poslouží díky svým středům bohatým na semena jak přirozené krmítko pro všechny druhy ptáků. A nezáleží na tom, zda si zvolíte klasické nebo naopak miniaturní exempláře. Zimní výsevy svědčí všem běžným druhům této nádherné květiny.

iZdroj fotografie: Unsplash

A jaké květiny vyséváte na zimu vy? Máte pestrou paletu nebo se spoléháte spíše na sazenice z obchodů?

Výsev astry novoanglické (Aster novae-angliae) není jedinou možností. Vyzkoušejte si, jak pěstovat astry čínské vysoké (Callistephus chinensis) ze semen
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články