Zahrada plná květů potěší oko i duši. Mnohé z těchto krásných rostlin však skrývají nebezpečné tajemství: jsou jedovaté.
Dnes se ponoříme do fascinujícího a zároveň nebezpečného světa běžných zahradních rostlin, které představují riziko jak pro lidi, tak i pro domácí zvířata. Pojďme prozkoumat temnou stránku zahrady a udělat si v ní jednou provždy jasno.
Hyacinty: Voňavé nebezpečí
Hyacinty (Hyacinthus) jsou oblíbené pro své zářivé barvy a omamnou vůni. Často jsou ozdobou jarních zahrad a naplňují vzduch svou sladkou vůní. Cibulky hyacintů však obsahují kyselinu šťavelovou, sloučeninu, která může při požití způsobit řadu nepříjemných příznaků, jak varuje web Vetmedi. Problémy může způsobit nejen požití; manipulace s cibulkami bez rukavic může vést k podráždění kůže nebo alergickým reakcím.
Narcisy: Krásné, ale smrtelně nebezpečné
Narcisy (Narcissus) jsou další oblíbenou zahradní květinou, která může způsobit vážné zdravotní problémy. Celá rostlina je jedovatá, ale cibule je podle webu PlewsGardenDesign nebezpečná nejvíc, a to kvůli koncentraci lycorinu, alkaloidu známého svými emetickými vlastnostmi.
Chryzantémy: Nejen na parádu
Všechny části rostliny listopadek (Chrysanthemum) obsahují pyrethriny, přírodní insekticidy, které mohou být toxické pro lidi i domácí zvířata. Požití může mít za následek nevolnost, zvracení, průjem a ve vzácných případech i závažnější příznaky, jako je podráždění kůže nebo alergické reakce. Výjimkou je chryzantéma jedlá (Chrysanthemum coronarium), která se používá při vaření.
Lilie: Krása s žihadlem
Další běžnou zahradní rostlinou, která skrývá nebezpečné tajemství, jsou lilie (Lilium). Konzumace jakékoliv části může způsobit pálení v ústech, otok rtů, jazyka a hrdla a také potíže s polykáním. Více psali Chalupáři-Zahrádkáři o liliích v tomto článku.
Kosatce: Barevné riziko
Kosatce (Iris) dodají každé zahradě barevný nádech, ale nejsou bez rizika. Obsahují totiž toxickou sloučeninu iridin a další glykosidy, které mohou při konzumaci způsobit značné zažívací potíže. Pozor tedy na ně.