Zahradnický mýtus aneb jak je to s pěstováním růží v bramborách

S vypěstováním královny květin dokáže údajně pomoci brambora. Zjistěte, co je na tom pravdy (a proč tomu tak je).

i Zdroj fotografie: Sylvia Breslin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z nejpopulárnějších ozdobných květin nejen v zahradách (ale i ve váze) je bezesporu růže. Není divu, její květy nejrůznějších barev často krásně voní a vydrží kvést mnohdy až do prvních mrazů. Navíc při dodržení několika základních pravidel nejsou růže na pěstování náročné. Internetem koluje spousta triků, jak péči o ně zefektivnit nebo jak si je jednoduše vypěstovat. Jedním z takových fíglů je vypěstování v bramborové hlíze.

Pěstování růže za pomoci brambory

Postup při pěstování růže v bramboře je až pohádkově jednoduchý. Podle instrukcí budete potřebovat jen stonek této květiny a bramboru. Rostlinu zbavíte květu a stonek seříznete pod úhlem 45 °. Poté ho zapíchnete do hlízy a takto zasadíte do země. Po nějakém čase má květina vypustit kořeny a začít obrážet. Pokud se vám to zdá až příliš jednoduché na to, aby to fungovalo, máte pravdu. Růži si sice můžete namnožit, ale brambora vám s tím rozhodně nepomůže.

Proč bramborová metoda ne/funguje

Pokud se přeci jen odhodláte a trik vyzkoušíte, zjistíte, že růže kořeny nevypouští, zato brambora začne klíčit. Ačkoliv se v ní nachází spousta živin a vody, které by teoreticky vaší rostlině měly prospívat, chybí v ní jedno – přístup vzduchu. V pevné bramborové dužině nemá květina šanci zakořenit a vyvíjet se. Chcete-li si růže namnožit, mnohem jistější bude uchýlit se k některé z tradičních metod, jakými jsou očkování, hřížení a řízkování.

Červený květ růže iZdroj fotografie: Freepik

Růže namnožíte nejlépe řízkováním

Naprostou většinu druhů růží si můžete vypěstovat za pomoci metody řízkování. Na podzim odeberte ze zdravé a silné rostliny řízky s minimálně třemi až pěti pupeny. Odstraňte květ a spodní listy a nechte je přezimovat v nádobě s vodou, a to tak, aby by namočený jen stonek. Na jaře zasaďte řízky do půdy na šikmo tak, aby nad zemí vykukovaly jen dva pupeny. Růži můžete přikrýt dostatečně velkou sklenicí nebo PET lahví, aby ji neohrožovaly přízemní mrazíky. Pravidelně zalévejte a těšte se na první květy.

Postup při množení růží řízkováním.

Jak rozmnožujete růže a jiné květiny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články