Zlatice rozzáří zahradu krásnými květy, navíc pomůže na krevní tlak

Ještě napůl spící jarní přírodu svými oslnivými květy prozáří keř zlatice. Nejenže je tato rostlina dokonalým estetickým prvkem, ale může vám pomoci utužit vaše zdraví.

i Zdroj fotografie: Virginia State Parks staff / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tento keř patří mezi oblíbené ozdoby zahrad i parků. Jeho hustá koruna plná zářivě žlutých květů je první předzvěstí přicházejícího jara. Zlatice (Forsythia) je výjimečná především tím, že její květy vyraší ještě dříve, než obroste zelenými listy. Abyste si příchod jarního období užili, vysaďte si zlatici i na své zahradě a čerpejte veškeré výhody, které vám tato rostlina může přinést.

Léčivé vlastnosti keře zlatice

Výhonky keře v sobě ukrývají látku zvanou rutin, které lidské tělo potřebuje, ale není schopné vyrábět. Tato látka posiluje kapiláry, snižuje krevní tlak a normalizuje srdeční rytmus. Další významné látky podporují zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Dokonce může sloužit jako preventivní opatření ke vzniku nádorových onemocnění. Především brání tvorbě nádorů mléčných žláz.

Zlatice v sobě obsahuje také vitamíny P, C, E, A, D, těkavé silice a oleje. Dále v něm naleznete stopové množství draslíku, křemíku, fosforu, vápníku, jódu, hořčíku a mědi. Velké množství kyselin, komplexní alkoholy a další organické sloučeniny, které velmi pozitivně ovlivňují lidské zdraví. Podpořte fungování svého organismu pomocí tohoto zázračného keře.

zlatice, okrasný keř, větev iZdroj fotografie: Depositphotos

Využít můžete všechny části

Léčivé a prospěšné látky naleznete ve všech částech keře. Můžete pro svou potřebu zpracovat listy, větve i kořeny. Každá část dokáže normalizovat metabolismus, posiluje krevní cévy, srdce, játra i orgány trávicí soustavy. Dále prospěšné látky zvyšují celkovou imunitu a zmírňují průběh nachlazení. Můžete část keře použít také k léčbě ran a využít jejich protizánětlivé účinky.

Jak léčivou zlatici používat

Nálev a odvar ze zlatice můžete použít při žlučových nebo ledvinových potížích. Také se skvěle hodí k mytí obličeje ráno nebo před spaním. Můžete tak bezpečně ošetřit aknózní pleť, zbavit se nepříjemné vyrážky a zredukovat počet vrásek. Květy a listy tohoto keře jsou jedlé a jejich prostřednictvím můžete tělu dodat rutin i vitamín C. Můžete je použít k ozdobě salátů nebo jiných pokrmů a dodat svému tělo potřebné látky.

Zlatice na zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos

Čaj z jakékoliv části můžete pít během chřipkové epidemie, nachlazení  nebo onemocnění dýchacích cest. Při silném krvácení dásní si můžete z keře připravit nálev. 1 – 2 minuty denně si ústa touto směsí vyplachujte. Aktivní složky zklidní dásně a posílí váš imunitní systém. Pro zmírnění alergických reakcí vymačkejte šťávu ze zlatice a smíchejte s vodou 1:1.

Pozor na možnou záměnu

Bohužel na českých zahradách je s tímto okrasným keřem trochu problém. Slovem zlatice se totiž někdy označuje i štědřenec (Laburnum), a ten naopak jedovatý je. Vypadá trochu jinak a především se jeho květy objevují až poté, co keř olistí. Podle toho ho tedy společně poznáte.

K čemu využíváte zlatici vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články