Při nákupu pokojových rostlin je možné udělat celou řadu chyb – mnoha z nich se však lze jednoduše vyvarovat.
Nákup pokojových rostlin absolvuje jednou zas čas každý milovník útulnosti a interiérové zeleně. Ne vždy je však jeho výsledek takový, jak byste nejspíš očekávali. Naopak – bohužel se až příliš často stává, že rostliny do několika dní zežloutnou a následně uhynou úplně. Jak tomu předejít a co si pohlídat ve chvíli, kdy budete stát mezi regály s interiérovými rostlinami? Projděte si seznam nejčastějších chyb, kterých se lidé při nákupu pokojových rostlin dopouštějí.
1. Nedostatečné seznámení s pořizovanými druhy
Každá rostlina má jiné požadavky na světlo, vodu a teplotu, a je důležité si tyto potřeby před nákupem uvědomit a porozumět jim. Zatímco některé rostliny vyžadují vysokou vlhkost, jiné preferují naopak suché podmínky. Ujistěte se proto, že rostlina, kterou si vyberete, je vhodná pro prostředí, které jste jí schopni poskytnout. Pokud si nejste náročností konkrétního druhu jistí, poraďte se s obsluhou.
2. Seznamte se s velikostí rostliny
Některé pokojové rostliny mohou v pokojových podmínkách dosáhnout poměrně impozantních rozměrů. Nezapomeňte proto také při nákupu svých pokojovek zvážit velikost rostlin „v dospělosti“, a to především ve vztahu k prostoru, který máte k dispozici.
3. Ověřte zdravotní stav rostliny
Před nákupem vybraného kusu pečlivě zkontrolujte, zda na rostlině nejsou známky výskytu škůdců nebo chorob. Ujistěte se také, že rostlina vypadá zdravě a že o ni tedy prodejce až doposud dobře pečoval. Nesázejte na to, že se povadlé rostliny ještě vzpamatují, mnohdy to nebývá pravda a pro některé druhy může být i jenom jedno jediné přeschnutí fatální.
4. Bez světla to nepůjde
Mnohé tropické rostliny, které se v obchodech prodávají jako pokojové, vyžadují vysokou úroveň světla. Před jejich nákupem se tedy ujistěte, že máte doma ty správné podmínky k tomu, abyste svému novému zelenému přírůstku poskytli světlo, které potřebuje, aby prosperoval. Známek náročnosti na světlo je hned několik – nejnáročnější bývají rostliny s menšími a světle zbarvenými listy nebo nejrůznějším panašováním, případně rostliny kvetoucí.
5. Zeptejte se na nutnost zálivky
Zatímco některé rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a i jedno jediné opomenutí pro ně může být rozsudkem smrti, jiné dávají přednost spíše přísuškům a je tedy třeba dbát na to, aby mezi jednotlivými zálivkami trochu vyschly. Zvažte proto své časové možnosti a nespoléhejte na to, že si na zálivku vždy vzpomenete, pokud jste například zaneprázdnění. Jestliže se i přesto rozhodnete si rostlinu s náročným vodním režimem pořídit, pak si spolu s ní zakupte i samozavlažovací květináč, který vám s péčí o ni skvěle pomůže.
6. Náročná nebo nenáročná? I to si ověřte
Pokojové rostliny potřebují pravidelnou péči. U některých je nutné poměrně časté prořezávání, hnojení a přesazování, jiné si vystačí i s mnohem menší mírou pozornosti. Nějakou péči však vyžadují všechny. Pokud se tedy doma vyskytujete jen sporadicky, případně se potýkáte s nepravidelným denním režimem, pak si pořizujte jen nenáročné kousky. A po kterých sáhnout? Sázkou na jistotu je určitě:
- lopatkovec (Spathiphyllum) neboli toulcovka
- tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea)
- dračinec vroubený (Dracaena marginata)
- africká fialka (Saintpaulia ionatha)
- monstera skvostná (Monstera deliciosa)
- šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) – potos, scindapsus
- zelenec (Chlorophytum)