Znát základní pravidla péče o orchideje se rozhodně vyplatí, protože pokud je dodržíte, brzy se vám odvděčí množstvím květů.
Orchideje jsou v českých domácnostech velmi oblíbené. Péče o ně však není tak jednoduchá, jak to může na první pohled vypadat. Pokud ovšem dodržíte všech 9 základních pravidel, které orchideje pro svou spokojenost vyžadují, uvidíte, že se jim bude dařit jako ještě nikdy.
1. Vysoká vlhkost vzduchu
Nejnižší vlhkost vzduchu potřebují orchideje rodu Phalaenopsis, stačí jim relativní vlhkost vzduchu cca 60 %. Náročnější orchideje jako například miltonie nebo katleje se budou cítit dobře až při 70 až 80 %. Vyplatí se proto květináče postavit na misky s vlhkými kamínky.
2. Jak zalévat orchideje
Zálivka by měly být občasná, ale hodně intenzivní. Aplikujte ji přibližně každých 7 až 10 dní. A jak na to? Jednoduše vložte nádoby s květinami do kbelíku s vodou pokojové teploty. Po půl hodině je vyjměte a počkejte, dokud z květináčů neodteče přebytečná voda
3. Vhodná teplota pro orchideje
Většina orchidejí se cítí nejlépe při teplotě cca 24 °C, v zimě pak cca okolo 18 °C. V létě je pak vhodné jejich letnění na mírně zastíněném balkóně nebo terase. V zimě by pak nikdy neměly stát nad sálajícím topením (pokud to jinak nejde, vypněte topení alespoň v noci).
4. Jak hnojit orchideje
Orchideje v přírodě obvykle žijí v prostředí velmi chudém na výživu a přihnojováním byste jim tedy rozhodně neprospěli. Při domácím pěstování je proto vhodné používat hnojiva určená přímo pro tuto skupinu rostlin, a to vždy přesně podle doporučení na jejich etiketě. Pokud pro orchideje použijete jinou výživu (například hnojivo určené pro kvetoucí rostliny), pak připravte roztok o polovinu slabší, než doporučuje výrobce.
5. Jak přesazovat orchideje
Jakmile orchidej svůj původní květináč přeroste, vyberte pro ni novou nádobu podobného charakteru jako byla ta současná . Nejlepší jsou plastové květináče s průhlednými stěnami, a samozřejmě o něco větší, než předtím.
6. Orchideje potřebují speciální substrát
Můžete si ho namíchat sami nebo ho koupit v obchodě. Vždy by však měl být lehký, vzdušný a velmi prodyšný. Smíchat ho lze například z drcené borové kůry, malých kousků polystyrenu, rašeliníku a drobných kousků dřevěného uhlí. Při přesazování rostlin ponechte část mladých kořenů přepadávat přes okraj. Vyplatí se to.
7. Jak překonat období vegetačního klidu.
Během této doby je nezalévejte a pokud je to možné, postavte je na chladnější místo. Nejčastěji toto období přichází po odkvětu rostlin na počátku zimy. Nezapomeňte také odstranit odkvetlý stonek. Pokud je stále zelený, zkraťte ho o 2 až 3 tři očka.
8. Rozmnožování orchidejí
Nejlepší je přesadit a rozdělit již přerostlý exemplář, který vytvořil menší dceřinou rostlinu. Ránu je třeba zasypat dřevěným uhlím nebo skořicí. Jinak však mladou orchidej pěstujte stejně, jako tu mateřskou – a to včetně substrátu i výběru místa.
9. Ochrana proti škůdcům
Pravidelně svou orchidej také prohlížejte a hledejte známky napadení škůdci nebo nejrůznějších nemocí. Na potíže mohou ukazovat například kapky lepkavé medovice na listech nebo drobné černé nebo tmavě hnědé kupky spór či výtrusů. V případě potřeby ihned zasáhněte.