Nejen pro zdraví lidí, ale i rostlin: Aktivní uhlí zařídí rychle rostoucí pokojovky

Účinný lék a hnojivo pro všechny pokojové rostliny se skrývá v lékárničce. Květiny porostou jako z vody díky pár tabletkám živočišného uhlí.

i Zdroj fotografie: BarbariSka88 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aktivní neboli živočišné uhlí vytrhlo při zažívacích problémech trn z paty snad každému z nás. Jeho schopnost vázat na sebe toxiny z něj dělá nepostradatelnou součást lékárničky i řady kosmetických produktů. Vyléčit toho ale umí víc než jen plynatost, ocení ho i oslabené nebo přesazené pokojové rostliny. Ochrání je totiž před plísněmi a obohatí zeminu o prospěšné látky.

Aktivní uhlí – hnojivo pro každou pokojovku

Mnohem levnější, ekologičtější a stejně účinné jako speciální hnojiva je živočišné uhlí. Nejen, že pohlcuje škodlivé látky, ale také snižuje nadměrnou kyselost zeminy. Navíc ji obohatí o potřebné živiny. Dvě tabletky rozdělte na čtyři části, v zemině udělejte důlky asi 3 cm hluboké a do nich aktivní uhlí umístěte. Pokud jde o vzrostlé rostliny ve větších květináčích, použijte tabletek klidně víc. Důležité je, aby byly zakryté zeminou, tak se budou živiny nejlépe uvolňovat.

Hnojit za pomoci živočišného uhlí ale můžete i tzv. mokrou metodou, o kterou se s redakcí podělila paní Dana L. z Meziříčí: „Několik tabletek rozpustím ve sklenici vlažné vody. S tou pak pokojovky zalévám podle potřeby. Orchideje stále kvetou a dalším rostlinám přestaly žloutnout listy.“ Roztok z aktivního uhlí najde uplatnění i při pěstování zeleniny, Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak pomůže při klíčení semínek.

Aktivní uhlí se vyplatí přimíchat do zeminy při přesazování iZdroj fotografie: Freepik
Aktivní uhlí se vyplatí přimíchat do zeminy při přesazování

Živočišné uhlí pomůže při přesazování a množení

Aktivní uhlí se mi osvědčilo, když potřebuji ošetřit poškozené listy nebo kořeny rostlin, které jsem musela seříznout nebo zcela odstranit. Hodí se mi zejména pak při přesazování nebo zmlazování orchidejí. Nadrtím jednu tabletku na co nejjemnější prášek a místo řezu jím posypu. Uhlí na něm bude působit jako dezinfekce a náplast, díky které se nestane, že by se v ráně usadila plíseň nebo bakterie.

Pokud se chystáte množit pokojové rostliny metodou řízkování, i v tomto případě vám bude aktivní uhlí účinným pomocníkem, radí web NašeZahrada. Přidejte tabletku do vody, v níž budou řízky kořenit, a nechte ji zcela rozpustit. Díky uhlí rostlinky zakoření mnohem rychleji a nebude jim hrozit zahnívání nebo škodlivé bakterie. V redakci Chalupářů-Zahrádkářů se nám osvědčila i skořice, která má velice podobné účinky.

Pokojovky porostou jako šílené, chce to bramborový škrob

Aktivní uhlí zbaví rostliny plísní

Živočišné uhlí dokáže absorbovat nejen škodliviny, ale i přebytečnou vlhkost, která často může za to, že rostlinám uhnívají kořeny nebo se v květináči množí škodlivé bakterie a půdní škůdci. Rozdrťte proto několik tablet a zapracujte je do zeminy, radí web Pěstujme. Ideální je udělat to ve chvíli, kdy rostliny přesazujete, a rozdrcené aktivní uhlí přimíchat do nového substrátu.

Jak si namíchat substrát pro pokojové rostliny

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování pokojových rostlin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články