Pokojové rostliny jsou během zimy opravdu náročné na přísun živin – pomoci jim s tím můžou běžné prostředky z domácnosti.
Pokojové rostliny často vyžadují víc než jen optimální péči – aby se jim dařilo, potřebují také správnou výživu. Jestliže u nich zaznamenáte zpomalený růst, prodloužené stonky, bledé a nevýrazné listy a celkově unavený vzhled, je čas jim dopřát skutečně jen a jen to nejlepší, jinak se jejich stav může velmi rychle zhoršit. Po čem sáhnout?
Aspirin pokojovky milují
Tento dostupný lék z lékárny slouží jako vynikající pomocník pro domácí rostliny. Rozpusťte 1/4 tablety ve 2 litrech vody a roztokem je zalijte. Uvidíte, že rychle ožijí a získají zpět svou vitalitu. To potvrzuje i web Pěstujme.
Cukr jim dodá energii
Dalším cenově dostupným hnojivem je obyčejný cukr. Pro přípravu tohoto hnojiva smíchejte 1 polévkovou lžíci cukru s 0,5 litru vody a vše použijte jako zálivku. Tento roztok aplikujte jednou měsíčně u všech rostlin, které vykazují známky chorob nebo se chystají kvést.
Káva obsahuje mnohé cenné živiny
Rostliny mají rády také kávu. Smíchání kávové sedliny s půdou v květináčích pomáhá vytvořit svěží a nadýchané pěstební médium, což podporuje růst rostlin. Co jim dodává? Kávová sedlina obsahuje dusík, fosfor, draslík a stopové prvky, které rostliny ke své spokojenosti potřebují, a navíc jde o odpad, který byste jinak vyhodili.
Jak hnojit rostliny po přesazení
Spočítejte si, kolik týdnů bude trvat, než se hnojivo v nové zemině vyčerpá; obvykle to trvá přibližně 6 týdnů, ale vždy si vše ověřte v popisu použité zeminy (pokud tedy nemáte vlastní), jak radí web Dům a Zahrada. Po uplynutí této doby pokračujte v pravidelném hnojení, ovšem během zimy raději dávku snižte polovinu.
Větrání v zimě – častý kámen úrazu
I v zimě potřebují pokojové rostliny čerstvý vzduch, ale vystavovat je studenému průvanu a teplotám pod bodem mrazu je škodlivé. Proto je neumisťujte na okenní parapety u oken, která často otevíráte. „V případě potřeby jak také můžete během otevírání oken zakrýt třeba bublinkovou fólií, netkanou textilií nebo jiným dobrým izolantem,“ radí čtenářka Jana L. z Vítkova. A hodit se vám může i docela obyčejný dřevěný popel nebo třeba slupky od okurek – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.