Jak na bujné kvetení orchideje: Chce to světlo a hlavně vlhko

Jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin – exotické orchideje – bujně kvetou tehdy, mají-li vyhovující podmínky. Zařiďte, aby se u vás cítily jako doma.

Zvlhčování listů orchideje i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Orchideje jsou fascinující rostliny, které svou krásou a elegancí přitahují spoustu pěstitelů po celém světě. Jejich pěstování není náročné, vyžaduje však určitou míru znalostí. Správná péče o ně začíná již výběrem vhodného stanoviště, pokračuje správnou zálivkou a hnojením a zapomínat by se nemělo ani na péči o orchideje po jejich odkvětu. Budete-li se držet několika klíčových pravidel, bude vaše oko neustále těšit záplava exotických květů.

Rozhodující je správné prostředí

K tomu, aby orchideje prospívaly a bohatě kvetly, je třeba vytvořit jim podmínky, které se budou co nejvíce podobat jejich přirozenému prostředí – tedy světlo, teplo a vlhko. Najděte květině místo s rozptýleným světlem, vyhněte se stínu, průvanu, ale i přímým slunečním paprskům. Orchideje milují vlhký vzduch, prospějete jim tedy rosením vodou z rozprašovače. Květináč také můžete postavit do misky vyložené drobnými kamínky zalitými vodou do dvou třetin. Voda se bude odpařovat a zvlhčovat okolní vzduch.

Správná zálivka je klíčem k úspěchu

Orchideje vyžadují specifický způsob zálivky – nestačí je jen tak zalít vodou jako některé jiné pokojovky. Bohatě stačí dát jim napít jednou za týden až deset dní nebo tehdy, kdy substrát zcela vyschne. Poradit vám mohou i kořeny – zblednou-li, je to známka toho, že orchidej potřebuje zalít. Buď ji zalijte obvyklým způsobem a vodu, co odkape do podmisky, vylejte, aby kořeny nezůstaly dlouhodobě namočené, nebo květináč na čtvrt hodiny ponořte do nádoby s vodou a poté nechte odkapat.

Orchidej na okenním parapetu iZdroj fotografie: Freepik

Bez živin se orchideje neobejdou

Ke kvetení rostliny potřebují dostatek živin, které jim poskytnou hnojiva speciálně určená pro orchideje. Vyrobit si můžete ale i vlastní přípravky, buď ze slupek banánů, mrkve nebo česneku. V případě hnojení však pamatujte, že méně je někdy více – orchideje hnojte maximálně jednou za měsíc a jen v době aktivního růstu, tedy ne v zimě a čerstvě po přesazení, kdy rostlina potřebuje čas a klid na regeneraci.

Orchideje povzbudí vhodný sestřih

Květinám ke kráse pomůže občasné sestřihnutí. To se týká jak odstraňování stonků po odkvětu, tak zaschlých a zažloutlých listů, do jejichž výživy rostlina zbytečně investuje energii. Orchideje zbavujte i listů, u nichž máte podezření, že jsou napadeny plísní (objeví se na nich skvrny nebo hrbolky). Nezapomínejte ani na kořeny, odstraňujte ty, které jsou ochablé, křehké nebo nahnilé. Ke stříhání vždy použijte čisté a vydezinfikované nástroje.

Tipy na úspěšné pěstování orchidejí

Co děláte pro to, aby vaše orchideje bohatě kvetly?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články