Co dělat, když orchideje nekvetou? Zaměřte se na nejčastější chyby, kterých se bohužel dopouští skoro každý

                   

Orchideje patří k výzdobě našich parapetů už několik let. V mnoha domácnostech však jde jen o rostlinu na jednou použití. Pokud se totiž nedaří docílit opakovaného kvetení, mizí tyto krásky jednoduše v popelnici. Ve skutečnosti není pěstování orchidejí tak těžké, jak se na první pohled zdá. Stačí jen dodržovat určité podmínky a pravidla péče. Nejlépe si je představíme tak, že si ukážeme nejčastější chyby, kterých se při jejich pěstování dopouštíme.

Sázíme orchideje do běžného substrátu

Když si je přineseme domů, nevypadají zrovna atraktivně. Zeminy mají v květináči jen pomálu a kořeny vylézají ven. Co tedy s nimi? Odpověď zní obvykle jasně – přesadit. Ve skutečnosti tento krok orchideje téměř nepotřebují. A když už k němu přece jen přistoupíme, pak musíme vsadit na speciální substrát, který neobsahuje klasickou zeminu, ale spíše:

  • kůru,
  • mech,
  • rašelinu
  • a kokosové vlákno.

Substrát pro orchideje totiž musí být lehký a propustný.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud si ho připravujeme doma, můžeme přimíchat i skořápky vlašských ořechů. Ale nedoporučujeme vám, abyste se pokoušeli připravit něco tak složitého sami – a rozhodně ne ve chvíli, kdy s orchidejemi teprve začínáte, a o jejich potřebách tedy máte jen velmi mlhavou představu. Mnohem lepší službu vám udělá speciální hotový substrát pro orchideje, který je dobře k sehnání v jakémkoli květinářství.

iZdroj fotografie: Canva

Jak často orchideje zalévat

Substrát z kůry, mechu, rašeliny a kokosového vlákna velmi rychle vysychá. Podvědomě se tak snažíme svoji rostlinu co nejvíce zalévat, ovšem tím jí paradoxně škodíme nejvíc. Proto je třeba mít na paměti, že orchidej jakéhokoliv druhu patří k tropickým rostlinám, které rostou v korunách stromů a na přísušky jsou zvyklé. Aby byly spokojené, stačí je zalít pouze každých 10–15 dní. Vhodný čas přichází tehdy, když všechny kořeny zešediví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příliš málo světla orchideje ničí

I když to tak nevypadá, jsou orchideje poměrně světlomilné rostliny. V pokojových podmínkách tak potřebují 10–13 hodinový den, jinak nekvetou. Ale mějte na paměti, že světla nikdy nesmí být příliš. V parném létě mohou příliš intenzivní sluneční paprsky rostlinu dokonce poškodit a způsobit jí nepříjemné popáleniny. Orchidejím se proto vždy nejlépe daří na východní straně, na severních oknech jim obvykle musíte zajistit další osvětlení.

Rosení orchidejí kvetení velmi prospívá

Poslední chybou je příliš suchý vzduch v bytě, který kvetení orchidejí také nesvědčí. To platí zejména v zimních měsících, kdy je vzduch vysušen kvůli topení. Abyste jednoduše zvýšili vlhkost vzduchu, postavte vedle květin nádobu s vodou a pravidelně je roste. Ale pamatujte si, že vždy stačí postříkat listy. Na pupeny nebo dokonce květy by se voda dostat neměla. Vždy je tedy zakryjte kouskem papíru nebo jinou vhodnou překážkou, vyhnete se tak hnilobě a chorobám.

iZdroj fotografie: Pixabay

Blízkost jiných rostlin jako problém

A ještě jednu věc je třeba zmínit: orchideje jsou jasné samotářky a nemají rády, když v jejich blízkosti pěstujete jiné rostliny, a to zvláště pokud se jich nějakým způsobem dotýkají. Vždy je tedy pěstujte na samostatné ploše s dostatečným osvětlením. Výjimkou je jejich vlastní druh – několik orchidejí na stejném okenním parapetu spolu může zcela bez potíží koexistovat, jen dbejte na to, aby se navzájem nedotýkaly. Daří se vám pěstování orchidejí, nebo jste ve svém postupu také našli chybu?

Zopakujte si všechny zásady úspěšného pěstování orchidejí od A do Z s paní Veronikou. Zaučí i absolutní laiky
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články