Nevěřila jsem, dokud jsem to nezkusila: Strom peněz roste jak šílený, stačila přitom jediná ingredience

Pokud nevíte, jak pěstovat tlustici aby kvetla, naučte se jednu malou vychytávku. Nic dalšího opravdu potřebovat nebudete.

i Zdroj fotografie: Freepik / S.G.S / Creative Commons / CC BY
                   

Oblíbená tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea) prý dokáže do domu přinést peníze. Má to však jednu důležitou podmínku – musí se jí u vás dařit tak dobře, aby bez potíží vykvetla. Naštěstí existuje trik, který ji k tvorbě květů přiměje. A kdo ví – možná s nimi opravdu přijdou i peníze.

Jak pěstovat tlustici na parapetu

Tlustice je velmi nenáročná rostlina. Jelikož patří mezi Crassulaceae tedy tlusticovité, potřebuje opravdu málo vody – ukládá si ji totiž do listů. Proto ji stačí zalít jednou týdně a někdy ani to ne. Jednoduše to proveďte v případě, kdy zemina v květináči mírně vyschne. V zimě je pak třeba zálivku tlustice omezit ještě více, jinak může dojít k jejímu uhnívání. A pamatujte si také, že na rozdíl od mnoha jiných rostlin nemá ráda rosení vodou.

Vhodné místo pro tlustici

Tato sukulentní pokojová rostlina se celkem snadno přizpůsobí téměř jakémukoliv osvětlení – může totiž velmi dobře růst i v polostínu, ovšem nejlépe jí vyhovují světlá, ale ne příliš slunečná místa. A do jakého substrátu ji vysadit? Dobře roste v humózní půdě smíchané s hrubým pískem. Během pěstební sezony pak tlustice preferuje mírné teploty v rozmezí 15 až 23 °C. Pokud jí tyto podmínky nezajistíte, pak se bohužel květů nedočkáte. A to ani při optimálním hnojení.

iZdroj fotografie: Freepik

Co dělat, aby tlustice kvetla

Květy na tlustici vydrží několik až několik týdnů. Pokud máte do štěstí, koupíme ji již kvetoucí. A co v takovém případě dělat? Když odkvete, je třeba ji zastřihnout (výhonky lze zkrátit i na polovinu). Aby vám však tato zajímavá rostlina znovu rozkvetla, budete muset chtě-nechtě vynaložit určité úsilí. Patří totiž mezi rostliny krátkého dne. To znamená, že kvete v době, kdy jsou dny nejkratší.

Bohužel ve chvíli, kdy v místnosti používáte umělé osvětlení, nemá tlustice šanci „krátký den“ – zažít. Když se řekne krátký den, myslí se tím zhruba 10 hodin světla denně. Rostlinu tedy musíte pěstovat v místnosti, kde nesvítíte, nebo ji částečně zastínit (například nádobou, kterou přes ni každý večer položíte).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zajistit tlustici krátký den

V zimě ji lze umístit do místnosti, kde nepoužíváte umělé světlo. V případě výroby různých krytů je praktickým řešením zakrytí rostliny např. kartonem na cca 14 hodin a její umístění na parapet za silný závěs, který rostlinu ochrání před umělým světlem z místnosti. Takový výpadek by měl trvat asi měsíc a půl. To je dost času na to, aby tlustice začala nasazovat poupata. Doporučují se také o něco chladnější teploty (cca 15 °C). Takto ošetřená tlustice by měla vykvést.

Jak podpořit kvetení tlustice

Pokud však chcete mít opravdovou jistotu, že vaše námaha nebude nadarmo, dopřejte tlustici během této doby ještě dávku jedné zvláštní živiny – cukru. Jedna lžička na litr vody k jejímu vyživení bohatě postačí (aplikujte jednou za tři týdny). Až se objeví květy, překvapí vás jemnou vůní a zajímavým vzhledem. A to za trochu té námahy rozhodně stojí.

Chcete pěstovat tlustici jako bonsaj? Naučte se, jak na její řízkování, sázení apod.

Jaké zajímavé pokojové rostliny už vykvetly vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články