Česnek z domácí spíže je pro orchideje skutečným elixírem. Jejich kvetení skvěle nastartuje a nestojí skoro nic.
Aby orchidej dobře kvetla, potřebuje mnoho látek. Tyto živiny jí lze poskytnout prostřednictvím zakoupených hnojiv v obchodě, ale vybrat si můžete i domácí metodu. Stačí vyzkoušet jednoduchý odvar z česneku (česnek kuchyňský – Allium sativum – též česnek setý), kterou si můžete připravit sami a velmi levně.
Jak na česnekový odvar
Na přípravu tohoto hnojiva budete potřebovat 1 litr vody. Tu přiveďte k varu a v tom okamžiku do ní rozmačkejte nebo prolisujte 3 stroužky česneku. Vše odstavte a nechte vychladit. Hnojivo poté nalijte do zavařovací sklenice, uzavřete a nechte 24 hodin a temném místě odstát. A vše ke hnojení orchidejí máte připraveno.
Hnojivo používejte nejlépe tak, že do něj rostliny na 30 minut postavíte, a poté necháte přebytečnou tekutinu odtéct. To je důležité, jinak by mohly orchidejím začít zahnívat kořeny. A lze ho i uskladnit, ale nezapomínejte na to, že ho musíte spotřebovat do dvou dnů.
Výroba česnekového hnojiva zastudena
Jeden litr vody přiveďte k varu . Když vychladne, prolisujte do ní česnek a nechte 24 hodin odstát. Poté vše přeceďte a použijte ke hnojení orchidejí. Tuto dávku spotřebujte do 3 dnů od výroby. Jedině tak si zachová všechny užitečné látky. V případě česneku jde především o vitamíny A, B6, B1 a C a samozřejmě také o selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou velmi prospěšné působící flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a samozřejmě rovněž lektiny.
Další tipy pro pěstování orchidejí
Ovšem pokud nebudou mít tyto rostliny vhodné podmínky, nebude se jim dařit ani se skvělým hnojivem. A o jaké podmínky jde? Pro začátek dostatečnou vlhkost vzduchu – asi padesát až sedmdesát procent. Doporučujeme je proto postavit na misku s vodou a oblázky. Důležité je také přesazování, které se běžně provádí každý druhý rok.
Pokud vaše orchideje náhle přestanou kvést, ale jinak mají vše potřebné – tedy vhodné světlo, teplotu a vlhkost, může být pro jejich další vývoj nutné právě přesazení. Substrát si namíchejte svůj vlastní. Může obsahovat například:
- borovou kůru,
- perlit,
- rašeliník,
- mech,
- kokosová vlákna,
- korek,
- perlit
- nebo hrubý štěrk.
Péče o nemocné orchideje
Také dávejte pozor na nejrůznější známky výskytu škůdců nebo chorob. Na orchidejích se mohou objevit vlnovci, molice a mšice. Většinou je stačí smýt jarovou vodou nebo orchideje ošetřit insekticidním přípravkem z obchodu. Pokud se škůdci vyskytnou, zkontroluje, zda u vás mají orchideje vhodné podmínky k růstu:
- stanoviště z rozptýleným světlem,
- teploty okolo 20 °C ve dne a 15 °C v noci,
- dostatečně propustný substrát
- a pravidelnou a správně provedenou zálivku po vyschnutí substrátu.