Efektivní a levné domácí hnojivo pro pokojovky. Porostou po něm jako divé a nebudou jim osychat listy

                   

Pokud se objeví problémy u venkovních rostlin, pak nejčastěji sáhneme po přírodních prostředcích, jako je koňský hnůj, kravský hnůj, dřevěné piliny, rašelina nebo třeba kompost. Ovšem aplikovat něco podobného u pokojových rostlin není vůbec jednoduché. Obvykle narazíme na limity v podobě zápachu nebo nedostatečné velikosti květináče. Jak je tedy zásobit vším potřebným, aniž bychom se museli uchylovat ke komerčním přípravkům?

Domácí hnojivo pro pokojové rostliny

Hovoříme-li o výživě rostlin, pak musíme vsadit především na komplex NPK. Pod tímto názvem se neukrývá nic jiného, než osvědčená trojice dusík, fosfor a draslík. Není však třeba dodávat je rostlinám v komerčních preparátech, skvělou výživu jim zajistí i domácí hnojení. A to nejlépe takové, které obsahuje i další cenné látky:

  • hořčík,
  • měď,
  • vápník,
  • zinek,
  • mangan
  • a molybden.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší hnojivo na květiny

Domácí květiny potřebují všeobecně o něco více stopových prvků než ty, které rostou ve venkovních podmínkách. To je způsobeno tím, že půda v květináči se nemůže přirozeně obnovovat jako na zahradě. Vše tedy zcela závisí na péči milovníka pokojových rostlin. Navíc je mnohdy do substrátu pro domácí pěstování přimícháván písek, a to kvůli zvýšení vzdušnosti. V takové půdě však řada důležitých živin chybí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nebo je tu alespoň nenajdeme v dostatečném množství. Jde především o dusík, draslík, hořčík, železo a mangan. Existuje ovšem jedna surovina, která všechny tyto látky obsahuje v optimálním množství. Jde o droždí, což je hodnotný zdroj bílkovin. Najdeme v něm především vitamíny skupiny B v čele s vitamínem B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin) a rostliny ocení také mimo jiné i vyšší obsah chromu.

Hnojení pokojových rostlin droždím

Příprava tohoto hnojiva není vůbec těžká. Budeme k ní potřebovat jen cukr, droždí a teplou vodu. A v jakém poměru?

  • 1 litr vody,
  • 1 gram sušeného droždí,
  • 1 lžičku cukru.
iZdroj fotografie: Pixabay

Droždí a cukr rozmícháme v teplé vodě a necháme odstát. Bohatě stačí dvě hodiny. Během této doby však nezapomeneme nádobu přikrýt, jinak by se mohl do okolí začít šířit ne úplně příjemný odér. Poté hnojivo naředíme v poměru 1 : 5 a použijeme ho jako zálivku na pokojové rostliny. Jde o tak účinný koktejl, že jim bohatě postačí přihnojování 2x ročně (mimo tuto dobu můžete používat běžná udržovací hnojiva z obchodu).

Hnojení kvasnicemi – jak na to

A co byste měli vědět o hnojení droždím? Především ho nikdy nepoužívejte během bujného kvetení vašich zelených svěřenců. Intenzivní proces přijímání živin může rostliny během této doby nepříznivě ovlivnit. Mnohem lepší bude hnojení v době zakládání poupat. Toto pravidlo je důležité zejména u pokojových květin a květin na balkonech a terasách, pro ty venkovní tak striktně neplatí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení nelze doporučit ani bezprostředně po odkvětu, a to zejména u rostlin, které tvoří plody. Opět je ve hře možné negativní ovlivnění. Květiny, které kvetou během zimy, je nejlepší pohnojit na podzim, pro ty ostatní bude vhodný čas brzy na jaře. Hnojivo z droždí se aplikuje na kořeny nebo jako postřik listů. Několik dní předem je nutné rostliny hojně zalévat, aby nedošlo k nechtěnému spálení kořenů hnojivem.

Jak poznat, že rostliny strádají

Jestliže chcete své pokojové rostliny probudit ze zimního spánku, pak hnojivo z droždí aplikujte koncem února nebo začátkem března. Nejdříve však zbavte jejich listy usazeného prachu – jednoduše je opláchněte teplou sprchou a začněte je hnojit. Některé příznaky by vás však měly varovat. Pokud se totiž vyskytnou, je nutné hnojit okamžitě. A které to jsou? Jejich kompletní výčet je poměrně dlouhý:

  • slabé a protáhlé výhonky,
  • zpomalený růst,
  • malé a vybledlé listy,
  • nezdravý vzhled,
  • nedostatečné kvetení,
  • opadávající pupeny
  • a výskyt škůdců a chorob.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení cukrem a jeho výhody

Dost možná si říkáte, že by stačilo rostlinám dodat jen droždí – není přece nutné prolévat substrát ještě cukrem. Ovšem není tomu tak. Běžný kuchyňský cukr totiž obsahuje glukózu, což je pro rostliny velmi dobrý stavební materiál. Zároveň jim slouží také jako zdroj energie, navíc předchází tvorbě plísní v půdě a v neposlední řadě také posiluje kořeny. To ovšem jen v případě, že působí společně s mikroorganismy – jako jsou například kvasinky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se chcete soustředit jen na hnojení cukrem, což je důležité zejména u oslabených a nemocných rostlin, pak postupujte trochu jinak. Rostlinu jednou měsíčně zalijte litrem vody, v němž jste rozmíchali 1 lžící cukru a špetku kvasnic. Místo cukru můžete použít přímo glukózu, kterou pořídíte například v lékárně. V takovém případě stačí 1 tableta na 1 litr vody. Nikdy však nehnojte rostliny cukrem častěji než jednou za měsíc!

Hnojení kvasnicemi je třeba vyvážit

Ovšem používat u rostlin (venkovních i vnitřních) jen kvasnice není dobrý nápad. Ty totiž některé živiny z půdy naopak vyplavují. Nejméně jednou ročně bychom proto měli tuto proceduru doplnit i prostřednictvím popela. Ten obsahuje vápník, zinek, hořčík, síru a fosfor v tom správném poměru. Stačí rozmíchat 3 lžíce popela v jednom litru vody, nechat přes noc odstát a použít jako zálivku. Vaše rostliny vám budou vděčné.

Používáte u svých pokojovek přírodní hnojením, nebo se držíte osvědčených přípravků z obchodu?

Jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek od banánu pro všechny pokojové rostliny
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články