Jak krmit pokojové rostliny v zimě: S citronovou zálivkou se jim bude opravdu dařit

Citronová zálivka může být pro pokojové rostliny opravdu dobrým pomocníkem, protože obsahuje živiny, které podporují růst.

i Zdroj fotografie: Forst and Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Snížené množství světla, snížená vlhkost vzduchu a nižší vnitřní teploty mohou zatížit i ty nejodolnější pokojové rostliny. Ovšem pomoci jim může jedna nečekaná vzpruha: citron. Toto ovoce, podle webu AkčníCeny známé pro svou zářivě žlutou kůru a bohatý obsah vitamínů a minerálů, je totiž dokáže skvěle podpořit.

Věda o citronové zálivce

Citronová zálivka s vysokým obsahem vitaminu C a draslíku má pro pokojové rostliny řadu výhod. Vitamin C, silný antioxidant, napomáhá procesu fotosyntézy rostlin a posiluje jejich imunitní systém, takže jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům. Draslík má zase zásadní význam pro celkové zdraví rostliny, podporuje silný vývoj kořenů, účinný příjem živin a pomáhá při syntéze bílkovin a škrobů.

Aktivní uhlí je pro pokojovky vysněnou svačinkou, rostou pak o dost rychleji

Výroba citrusového elixíru

Vytvoření citronové zálivky pro pokojové rostliny je jednoduché a cenově výhodné. Zde je návod, jak krok za krokem tento revitalizační lektvar připravit:

  • 200 ml vody
  • 10 kapek čerstvě vymačkané citronové šťávy

Tímto roztokem poté navlhčete čistý hadřík nebo houbu a jemně otřete listy pokojových rostlin (a to z obou stran). Tím rostlinu nejen vyživíte, ale také z listů očistíte prach a nečistoty, což jí umožní jako bonus i lepší absorpci světla. A nebojte se toto hnojivo použít i na choulostivé pokojovky, web iReceptář ho například doporučuje i na orchideje. A totéž doporučuji i já – žádné z těch běžných citron rozhodně neublížil.

čím hnojit orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos
V zimě je důležité u pokojových rostlin přizpůsobit způsob zálivky, protože méně světla a nižší teploty jejich metabolismus zpomalují

Frekvence citronového hnojení

Pro dosažení optimálních výsledků opakujte toto ošetření během zimních měsíců jednou týdně. Ovšem ve hře není jen výživa, bonusů získáte mnohem více:

  • Odstraňování škůdců: Přirozená kyselost a vůně citronu působí jako odstrašující prostředek pro mnoho běžných škůdců.
  • Prevence plísní: Citron má protiplísňové vlastnosti, které pomáhají zabránit růstu plísní a hub na půdě i listech.
  • Efektivnější fotosyntéza: Díky čištění listů a dodávání nezbytných živin zlepšuje citronová zálivka schopnost rostliny účinně fotosyntetizovat, což má zásadní význam právě v zimě, kdy je denní světlo mnohem vzácnější.

Více o aplikaci tohoto nevšedního přírodního lektvaru psali Chalupáři-Zahrádkáři zde. A pokud vám jde přímo o orchideje, zkuste tento návod.

Jak se o své zelené přátele staráte během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články