Oslabené rostliny po zimě posílí a probere k životu pomerančová slupka

Zdravé rostliny se neobejdou bez správného hnojení – obzvlášť po náročné zimě. Místo kupování komerčních hnojiv sáhněte po tom, co máte doma.

i Zdroj fotografie: Veganbaking.net / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stejně jako lidé mohou být po zimě unavené i pokojové nebo zimované rostliny. Podepsalo se na nich méně světla v kratší dny, kolísající teploty i suchý vzduch ve vytápěných místnostech. Proto je třeba teď rostlinám trochu přilepšit a dodat potřebné živiny. Nemusíte kvůli tomu utrácet za speciální přípravky, přírodní hnojivo si dokážete vyrobit sami. Jsou stejně tak účinná, neutratíte ani korunu navíc a v některých případech využijete i to, co by jinak skončilo v koši. Jako domácí hnojivo poslouží totiž i kuchyňský odpad.

Domácí hnojivo z pomerančových slupek

Zdrojem potřebných živin pro rostliny se mohou stát slupky z pomerančů či jiných citrusů nebo slupky z granátového jablka. Sto gramů citrusových nebo granátových slupek zalijte jedním litrem vlažné vody a takto ponechte macerovat po dobu dvou dnů. Poté směs sceďte a roztok rozřeďte vodou – ideálně dešťovou, ale může být i přefiltrovaná a odstátá – v poměru 1:2. Výslednou tekutinou zalévejte květiny jednou za dva týdny, dokud se jejich stav nezlepší.

Vodu z akvária je škoda vylít

Pokud máte doma akvárium a při jeho čištění špinavou vodu vyléváte, zpozorněte. Taková voda je odstátá a obsahuje spoustu biohumusu, tzn. velice prospěšných živin a bakterií. To z ní dělá dokonalé hnojivo pro pokojové i jiné rostliny. Místo toho, abyste vodu při nejbližším čištění vylili, zalijte s ní všechno, co u vás roste, a to klidně včetně orchidejí. Pokud se bojíte, že voda z akvária bude v bytě zapáchat, využijte ji na rostliny ve vaší zahradě.

Čištění akvária a výměna vody iZdroj fotografie: Depositphotos

Energii dodá cukr i aloe vera

Milovníci cukru se najdou nejen mezi lidmi, ale i mezi rostlinami. Cukrová voda dodá unaveným pokojovkám potřebnou energii. Stačí rozpustit jednu polévkovou lžíci cukru v 1,5 litru vody. Před samotným hnojením cukrovým roztokem nezapomeňte rostliny zalít. V opačném případě byste mohli spálit jejich kořeny. Podobně jako cukr bude účinkovat roztok z vody a šťávy z aloe vera – rozpusťte čajovou lžičku šťávy v 1,5 litru vody. Roztok z cukru i aloe stačí použít jednou za měsíc.

Podívejte se, jak snadno vyrobit domácí hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny z vaječných skořápek.

Jaká domácí hnojiva používáte v péči o rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články