Jak donutit orchidej k růstu a květu: Klíčem k úspěchu je vlhkost a stísněnost

Orchideje se v domácnostech pěstují tak často, že bývají označovány za novodobé muškáty. Naučte se je správně omladit.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Orchideje Phalaenopsis, také známé jako můrovce, jsou oblíbeným typem orchidejí, známým pro své krásné květy a snadnou péči. Ze všech orchidejí nabízí asi největší výběr barev květů – ty mohou být bílé, žluté, růžové, oranžové, fialové a krémové, ovšem k dispozici jsou i ty vícebarevné. Vše záleží na konkrétním druhu a odrůdě. Pokud je však kvetení vaší orchideje slabé, vyplatí se ji omladit

Jak omladit orchidej Phalaenopsis

Postup je opravdu snadný. Nejdříve odstraňte staré a suché listy a stonky. Poté oddělte od mateřské rostliny mladé výhonky s kořeny a přesaďte je do nového substrátu. Pak už jen zajistěte orchidejím dostatečnou vlhkost a světlo. Zalévejte je pravidelně, ale ne příliš často. Tímto postupem by měla vaše orchidej začít znovu růst a brzy také kvést. Pokud vaše orchidej mladé výhonky alias keika nemá, můžete zkusit jiný postup. Nejdříve nechte rostlinu co nejvíce vyschnout. Poté naplňte misku vodou a ponořte do ní rostlinu tak, aby listy a stonky byly ve vodě.

Nechte ji v této poloze po dobu 2 až 3 hodin, aby se listy a stonky nasákly vodou. Poté zasaďte svou rostlinu do substrátu pro orchideje a zajistěte, aby se krček, z něhož vyrůstají nové listy, dostal těsně nad úroveň substrátu. Pak se o ni starejte jak obvykle – udržujte substrát vlhký, ale ne mokrý, a postupně během zálivky zvyšujte množství vody, jak se rostlina zotavuje. Pokud své orchideji zajistíte také dostatečné světlo, teplo a vlhkost, zotaví se a znovu začne růst. V případě potřeby můžete použít i hormonální stimulátor urychlení procesu tvorby kořenů.

Další tipy na péči o orchidej

Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte jim zajistit vhodné podmínky po všech stránkách. Pamatujte si, že orchideje Phalaenopsis preferují jasné, ale nepřímé světlo. Umístěte je proto blízko okna, které budou mít jasné světlo po dobu alespoň 6 hodin denně. Vždy se však vyhněte přímému slunečnímu záření, protože by mohlo spálit listy. Myslete také na vzdušnou vlhkost. Tyto orchideje preferují vysokou úroveň vzdušné vlhkosti, a to kolem 60 až 80 %. Pokud je vzduch ve vašem domě suchý, jednoduše položte blízko orchideje podnos s vodou.

Nemocné kořeny orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte také na dostatečné přísun živin a své orchideje hnojte jednou měsíčně (pouze během vegetačního období od jara do podzimu) vyváženým, nejlépe ve vodě rozpustným hnojivem. Na jaře je také podle potřeby přesaďte. Pamatujte si, že kvetou nejlépe, když se cítí v květináči trochu stísněně, takže je nejlepší je přesazovat pouze každé 2 až 3 roky. Použijte dobře propustnou směs a vyberte průhledný květináč s dostatečně velkými odvodňovacími otvory.

Jak namíchat substrát pro Phalaenopsis

Kvalitní substrát pro orchidej si můžete namíchat i vlastní. Potřebovat budete:

  • Perlit
  • Kůru (např. z borovice nebo cypřiše)
  • Kokosový substrát

Vezměte 2 části perlitu a 1 část kůry a míchejte je spolu v nádobě. Přidejte 1 část kokosového substrátu a opět dobře promíchejte. Připravený substrát nasypte do květináče a vložte orchidej dovnitř. Následně ho podle potřeby dosypte. Nikdy ho však příliš nestlačujte Je totiž velmi důležité, aby měly kořeny orchideje dostatečný přístup ke světlu a vzduchu.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o Phalaenopsis?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články