Když orchidej odkvete, bývá někdy poměrně těžké ji přimět opět ke květu. Díky šikovnému triku se skořicí to však zvládnete.
Orchidej, která už odkvetla, se mnohdy k další tvorbě květů jednoduše nemá. To však můžete snadno změnit díky dvoufázovému postupu, který dokáže vykouzlit květ na zdravých rostlinách leckdy už za pár týdnů. Čím začít?
Pohnojte orchideje skořicovou zálivkou
Skořice obsahuje dusík, fosfor a draslík, které jsou důležité pro růst a vývoj rostlin a jak hnojivo je tedy skvělá – musíte jí jen použít tím správným způsobem.
- Smíchejte 1 čajovou lžičku skořice s 2 šálky vody a nechte směs odstát po dobu 24 hodin. To pomůže uvolnit všechny živiny obsažené ve skořici.
- Po 24 hodinách můžete roztok použít k zalévání rostlin. Pokud máte mladé orchideje nebo choulostivé druhy, pak můžete směs ředit vodou v poměru 1:1.
- Opakujte tento postup jednou za měsíc, aby vaše rostliny dostaly dostatek živin.
Starší rostliny se vyplatí přesadit
Ještě předtím, než bude hnojivo hotové, si svou orchidej pořádně prohlédněte. Pokud se už doslova nevejde do květináče nebo substrát, ve kterém roste, vykazuje známky plísně nebo růstu mechů. Uděláte nejlépe, pokud své rostlině namícháte nový. A co si připravit?
- Kůru nebo rašelinový substrát (podle druhu orchideje)
- Perlit nebo písek
- Rašeliník
Smíchejte kůru nebo rašelinový substrát s perlitem nebo pískem v poměru 2:1. Tento poměr vám zajistí dobrou drenáž a zároveň potřebnou vlhkost. Přidejte malé množství rašeliníku (Sphagnum), aby pomohl udržovat vlhkost. Ale dejte pozor, přidání příliš velkého množství mechu může vést ke špatné drenáži, takže je opravdu důležité dodržovat poměr maximálně 1:6. Můžete přidat i hnojivo na orchideje, pokud je určeno k vmíchání do zeminy.
Ale myslete na to, že každé hnojivo má své vlastní pokyny, takže si přečtěte návod pečlivě a postupujte podle něj. Je důležité, aby byl substrát pro orchideje dobře odvodněný a zároveň skvěle udržoval vlhkost. To umožní kořenům dostávat potřebné živiny a vlhkost, ale zároveň jim umožní dýchat. Mnohé komerční substráty pro orchideje (zejména ty levnější) bohužel tyto podmínky nesplňují. Bývá tedy mnohem lepší namíchat si vlastní směs.
Vyživte orchideje sirupem z medu
Asi 14 dní po první aplikaci skořice je vhodné orchidejím ještě dodat listovou výživu. Použijte 1 lžíci medu a 1 lžičku citronové šťávy a vytvořte z nich vazký sirup. Ten naneste na listy orchidejí v tenké vrstvě a nechte dva dny působit – poté podle potřeby rostliny osprchujte.
Na gumové listy pomůže citron
Pokud se vašim rostlinám nedaří a jejich listy se různě krabatí a kroutí, může jim pomoci ještě citronová zálivka. Do 1 litru vody nalijte jednu lžíci citronové šťávy a použijte jako zálivku na orchideje (citron lze smíchat i se zálivkou ze skořice). Citron obsahuje řadu cenných látek, které mohou vašim orchidejím pomoci. Jde zejména o:
- Vitamín C
- Kyselinu citronovou
- Minerály: hořčík, vápník a draslík.
- Flavonoidy, což jsou antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály
Je však třeba mít na paměti, že obsah živin v citronech se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je například způsob pěstování, zralost ovoce a skladování. Čím kvalitnější citron tedy pořídíte, tím více svým orchidejím prospějete.