Kam je třeba umístit orchidej a jak se o ni starat, aby zaručeně vykvetla. Je třeba se řídit několika ověřenými doporučeními květinářů.
Orchideje rodu Phalaenopsis patří v současnosti k nejčastěji pěstovaným pokojovým rostlinám. Dařit se ji bude skoro všude, ovšem k opětovnému kvetení se už leckdy nemají. Chyba může být právě v jejich umístění, anebo v péči, kterou jim poskytujete. A jaký je tedy správný postup?
Osvětlení pro orchideje
Orchideje rodu Phalaenopsis potřebují jasné, nepřímé světlo. Vyhněte se přímému slunci, které jim může spálit listy.
Jak na správnou zálivku
Orchideje zalévejte jednou týdně, aby směs kůry, perlitu a dalších komponentů mezi jednotlivými zálivkami částečně vyschla. Nenechávejte rostlinu nikdy po dlouhou dobu ve vodě – pak hrozí uhnívání kořenů. K závlaze pak vždy použijte dobře odstátou nebo ještě lépe převařenou a vychladlou vodu. A nezapomeňte také na vysokou vzdušnou vlhkost. Tu zajistíte umístěním květináče na tác s vlhkými kamínky nebo použitím zvlhčovače.
Ideální teplota pro pěstování orchidejí
Aby se orchidejím dařilo, udržujte v místnosti teplotu mezi 15 až 30 °C. Vyhněte se však prudkým změnám teploty a samozřejmě také průvanu, který může vaše květiny připravit o poupata.
Hnojení a přesazování
Během vegetačního období je doporučeno hnojit orchideje každé 2 týdny, a to nejlépe speciálním vyváženým hnojivem na orchideje z obchodu. Jako substrát pak použijte propustnou směs určenou speciálně pro orchideje. Ta může obsahovat například tyto komponenty:
- borovou kůru,
- rašeliník,
- mech (nejlépe rašeliník),
- kokosová vlákna,
- perlit
- nebo hrubý štěrk.
Orchideje přesazujte nejlépe každé 2 až 3 roky nebo vždy, když na substrátu zaznamenáte výskyt plísně nebo jiných patogenů.
Jak stimulovat orchidej ke kvetení
Po odkvětu rostliny co nejvíce omezte zálivku a hnojení a několik týdnů počkejte. Jakmile se objeví známky dalšího růstu, pokračujte v pravidelné péči. Uvidíte, že vám díky tomu orchidej opět vykvete.