Jak přimět orchideje znovu vykvést: Klíčová je tato drobná změna péče i správná technika střihu, pak nové květy vyraší coby dup

                   

Orchideje (latinsky Orchidaceae) jsou čeledí vytrvalých, jednoděložných rostlin, která zahrnuje množství rodů s desetitisíci druhy. Díky svým pestrým květům, uspořádaným do bohatých květenství jsou oblíbené po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Pokud je pěstujete i vy, jistě víte, že pokud jim zajistíte vhodné podmínky, jsou prakticky bezúdržbové a vy se můžete těšit jejich krásou. Ovšem dokázali byste si poradit, pokud by vám odkvetly? Jestliže je totiž chcete přimět opět vykvést, musíte péči o ně na čas pozměnit.

O původu Phalaenopsisů

Vůbec nejčastěji pěstovaným rodem orchidejí je můrovec (Phalaenopsis), který zahrnuje několik desítek druhů. Jedná se o v korunách stromů epifyticky žijící rostliny, které mají svoji domovinu v tropických oblastech jihovýchodní Asie, na ostrovech Oceánie a v severovýchodní Austrálii. Phalaenopsis se pyšní tmavě zelenými, vejčitými, kožovitými listy a velkými, sytě barevnými květy, které mohou být bílé, krémové, oranžové, fialové, purpurové, vínové, růžové nebo žluté.

Zaměřeno na pěstební nároky rostliny

Květní stvol se objevuje kdykoliv během roku, avšak kvetení vrcholí nejčastěji na jaře či v létě. Na rozdíl od jiných druhů orchidejí kvetou můrovce po celý rok, a navíc se jim daří v interiéru. Aby prosperovaly, je klíčové dodržení jejich životních nároků. Orchideje umístěte do okna směřujícího na východ či na sever, popřípadě kdekoliv v bytě, kde rostlina získá polostín. Pokud je to možné, udržujte v místnosti stálou teplotu vzduchu pohybující se v rozmezí 20 až 25 °C přes den a 18 °C v noci.

Jako zeminu použijte substrát určený speciálně pro orchideje – je dostatečně vzdušný a kyprý. Co se týče zálivky, tak stačí celý květináč jednou týdně ponořit do nádoby s (ideálně měkkou) vodou pokojové teploty a po 10 minutách ho vyndat. Protože orchideje milují vysokou vzdušnou vlhkost, můžete je rosit, kdykoliv si vzpomenete. Rostliny přihnojujte přibližně jednou za 2 týdny běžným, tekutým hnojivem. Chcete-li si rostlinu namnožit, musíte počkat, až vytvoří tzv. keika (odnože na stoncích), Phalaenopsis totiž nevytváří pahlízy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Péče o orchideje po odkvětu  

Ve chvíli, kdy začnou jednotlivé květy odkvétat, se připravte na brzký zásah – jen tak si zajistíte, že vás rostlina záhy potěší svojí krásou znovu. Dříve než stačí odkvést květy z celého květního stvolu, jej nad prvním širším očkem (od konce stvolu) seřízněte. Pod místem řezu zpravidla vyrazí nový květní stvol – takto vám může orchidej z jednoho výhonu vykvést až 3krát, vždy ovšem s menším počtem květů než při prvním kvetení. Pokud chcete odstranit celý květní stvol, odřízněte jej centimetr od báze rostliny.

Po odkvětu potřebují orchideje chvíli zregenerovat – v období vegetačního klidu (zpravidla na podzim či v zimě) je důležité, abyste změnili způsob péče o ně. Přestaňte je přihnojovat, nepřesazujte je a neodstraňujte žádné listy ani kořeny. Omezit můžete i četnost zálivky, která v tomto případě postačí jednou za 14 dní. Orchidej na 2–4 měsíce přemístěte do tmavší (ale stále světlé) místnosti, než je ta, v níž byla dosud. Po náležitém odpočinku rostlina vyžene nové kořeny a květní stvol a vy se můžete vrátit k původnímu schématu péče.

Které druhy orchidejí pěstujete?

Jak správně seříznout květní stvol, aby orchidej opět vykvetla, se můžete podívat ve videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články