Jak donutit k růstu kaktus, kterému se moc nechce: Záchrana zeleného kamaráda není těžká, chce to ale nůž a trpělivost

Kaktusy mají pověst téměř nezničitelných pokojových rostlin – to však nemusí být tak úplně pravda. Zachraňte ty umírající.

i Zdroj fotografie: Toad40 / Rahulrnath001 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kaktusy se v domácnostech objevují opravdu často, ovšem ne vždy se jim daří tak, jak by bylo třeba. Pokud přestanou růst nebo se na nich dokonce začnou objevovat měkká nebo přímo hnědá místa, pak musíte co nejrychleji zasáhnout.

Příčiny hniloby domácího kaktusu

Obvykle je viník toho stavu jasný – je jím hniloba. Ta se u vás doma může objevit hned z několika důvodů:

  • Příliš mnoho vody: Kaktusy potřebují jen málo vody a přemokření může způsobit, že kořeny začnou zahnívat.
  • Špatná drenáž: Pokud není v květináči dostatečný odtok vody, může se v půdě usazovat voda a způsobit hnilobu.
  • Chybná zálivka: Voda obsahující bakterie, která například dlouho stála na sluníčku, může také vést k hnilobě kořenů.
  • Příliš nízké teploty: Kaktusy potřebují teplo a déletrvající nízké teploty také mohou vést k hnilobě.
  • Špatná péče: Hnilobu však může zapříčinit třeba i malý květináč, špatná kvalita půdy nebo nedostatečný přísun slunce.

Je proto velmi důležité pečlivě sledovat zdravotní stav vašeho kaktusu a v případě potřeby včas zjistit nápravu. Pokud se objeví hniloba, je obvykle nutné okamžitě odstranit postižené části rostliny, aby se zabránilo jejímu šíření do zdravých pletiv. To však samo o sobě obvykle nestačí.

Jak zachránit hnijící kaktus

Chcete-li zachránit kaktus postižený hnilobou, musíte udělat několik důležitých kroků. Především odstraňte infikované části. Pokud se hniloba objevuje jen na některých částech rostliny, odstraňte je a rány ošetřete skořicí nebo dřevěným uhlím. Na čas také zcela zapomeňte na zálivku a nechte půdu zcela vyschnout. Kaktusy obecně potřebují méně vody, než si většina pěstitelů myslí. Je-li to třeba, přesaďte rostlinu do čerstvého substrátu, který dobře odvádí vodu, a ujistěte se, že jsou drenážní otvory v dolní části nádoby dobře průchodné.

Jak vypadá záchrana nemocných kaktusů v praxi iZdroj fotografie: Depositphotos

Umístěte rostlinu na místo s dobrým prouděním vzduchu a pokud je to možné, omezte na čas i okolní vzdušnou vlhkost (například pomocí větrání nebo instalací odvlhčovače vzduchu). A máte-li dojem, že se hniloba šíří, můžete ji postříkat fungicidem (velmi účinný je například roztok síranu měďnatého). Vždy však dbejte na to, abyste s infikovanou rostlinou zacházeli opatrně. Jedině tak můžete zabránit šíření hniloby na jiné rostliny. Pečlivě také sterilizujte všechny použité nástroje. A pokud máte pochybnosti o stavu své rostliny, bude lepší poradit se s odborníkem.

Čím hnojit nemocné kaktusy

Pokud chcete, aby se rostliny rychle vzpamatovaly, musíte jim také dodat ty správné živiny. Obvykle se pro ně používají hnojiva s nízkým obsahem dusíku, protože kaktusy se přirozeně vyskytují v suchých a chudých oblastech a nepotřebují tedy mnoho výživy.

Jak vypadá záchrana nemocných kaktusů v praxi

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o kaktusy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články