Kam chemie nemůže, kořen kostivalu pomůže. Vyživí pokojové rostliny i na pokraji smrti

Kostival působí blahodárně nejen na lidské zdraví, ale rovněž na rostliny. Domácí hnojivo z jeho kořenu zachrání jakoukoliv rostlinu.

Kořen kostivalu i Zdroj fotografie: Vatadoshu / Creative Commons / CC BY-SA
                   

K tomu, aby rostliny krásně kvetly, potřebují dostatek živin. Ty jim zaručí správné hnojení. Hotové tekuté hnojivo se dá koupit v obchodě, ne vždy ale za lákavou cenu. Účinný nálev pro pokojovky i venkovní rostliny si vyrobíte snadno doma. Jako základ vám poslouží levný a přírodní pomocník z lékárny – kostivalový kořen. Ten zvládne květiny nejen popostrčit ke kvetení, ale zachrání i rostliny, které již kvůli nedostatku živin usychají a vadnou.

Kostival – lék pro lidi i pro rostliny

Kostival patří mezi tradiční babičkovské bylinky. Působí blahodárně na stav kloubů a šlach. Ve formě masti ho často používají nejen senioři, ale i sportovně aktivní jedinci. Pro léčebné účely se nejčastěji sbírá kořen, ale využít se dají i listy. Kostivalový kořen obsahuje spoustu draslíku a dusíku, což z něj činí ideální ingredienci pro nálev na pokojovky. V zahradě můžete listy kostivalu přidávat do kompostu, který obohatí o minerální látky, nebo ho nechat růst pod stromy a keři.

Kde sehnat kostival

Sušený kostivalový kořen seženete za pár korun v každé lékárně. Můžete si jej však nasbírat a usušit sami. V přírodě ho najdete na vlhkých místech, jako jsou příkopy, lesy, okolí rybníků a potoků. Nezřídka roste i v zahradách. Kořen se sbírá na jaře nebo na podzim. Po sebrání ho pečlivě omyjte a usušte, aby nezačal plesnivět. Poté ho nakrájejte na malé kousky a sušte na slunci nebo v sušičce. Usušené kousky můžete takto ponechat nebo rozemlít na prášek.

Květ kostivalu lékařského iZdroj fotografie: Pixabay

Kostivalový nálev pro pokojovky

Příprava kostivalového roztoku není vůbec náročná. Jednu polévkovou lžíci sušeného kostivalu důkladně rozmíchejte v jednom litru vroucí vody. Nechte hodinu louhovat. Po uplynutí doby nálev sceďte. Roztok můžete používat ve formě postřiku i jako zálivku. V druhém případě nezapomeňte před samotným hnojením rostliny zalít. Nálev používejte v druhé polovině léta, neboť v tomto období rostliny potřebují nejvíce draslíku a dusíku, které jim kostival dokáže dopřát.

Jak vyrobit kopřivovou jíchu jako hnojivo pro celou zahradu.

Jaká přírodní hnojiva pro pokojovky vyrábíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články