Pokojové rostliny vás mohou přes zimu oblažit květy ve stejném množství jako v létě. Stačí je pohnojit správným kořením.
Traduje se, že pokojové rostliny zažívají přes zimu spíše útlum spojený s obdobím klidu. Ovšem mnohdy je pravdou pravý opak. Vysoké teploty v bytech je totiž leckdy značně motivují k růstu i ke kvetení. A pokud jim tedy dopřejete ty správné podmínky, uvidíte, že budou dokonce ještě krásnější než v létě. Podpořit je v tom může i docela obyčejné koření, které najdete ve své kuchyni. A co víc – stojí jen pár korun. Rozhodně vás tedy vyjde levněji než běžná komerční hnojiva.
Které rostliny kvetou v zimě
Je samozřejmě, že vám takto nevykvetou všechny druhy, ovšem existuje celá řada těch běžných, kterým zimní podmínky v domácnostech vyloženě svědčí. Které pokojovky se tedy vyplatí stimulovat kořením?
- voskovka (Hoya)
- vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi)
- brambořík (Cyclamen)
- eschynantus (Aeschynanthus speciosus)
- toulitka (Anthurium andraenanum)
- ibišek (Hibiscus rosa–sinensis)
- africká fialka (Saintpaulia ionatha)
- citronovník (Citrus×limon)
- begonie (Begonia)
- lopatkovec (Spathiphyllum)
- azalka (Azalea)
- jasmín pravý (Jasminum officinale)
- kolumnea (Columnea gloriosa)
- amarylka (Amaryllis) neboli rytířská hvězda
Skořice rostliny skvěle vyživí
Prvním ideálním prostředkem pro hnojení rostlin je skořice. A to jak pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum), tak i mnohem levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie, kterou poznáte podle trochu štiplavější huti a ostřejší vůně. Skořice obsahuje mnoho vitamínu A, vápník, draslík, mangan, železo, zinek nebo hořčík. A jak ji použít? Stačí jí jen trochu vmíchat do substrátu.
Ovšem připravit si můžete i stimulátor růstu ze skořice
- půl litru rýžové vody,
- dvě lžíce skořice
- a jednu tabletu aspirinu.
Rýžová voda je účinná při hnojení rostlin a také bohatá na mnohé cenné látky, jako je například fosfor, dusík a draslík. Do tohoto roztoku stačí dát jen rostliny, u kterých chcete, aby zakořenily a o nic víc se starat nemusíte.
Bobkový list jako hnojivo
Bobkový list je vlastně sušený list keře či stromku vavřínu vznešeného (Laurus nobilis). A pokud si připravíte odvar bohatý na vitamíny a minerály, pak svým rostlinám jedině prospějete. Najdou v něm totiž například vápník, hořčík či draslík. Příprava odvaru je snadná. Dejte vařit litr vody a do ní vložte dva bobkové listy. Poté do hrnce přidejte půl lžičky cukru a rozmíchejte.
Stáhněte z plamene a nechte odvar odstát. Studený roztok zřeďte s vodou v poměru 1:1. a nic jiného už dělat nemusíte, jen ho přelijte do nádoby s rozprašovačem a aplikujte na rostliny. Mimochodem – věděli jste, že bobkový list dokáže také odrazovat škůdce? Stejně jako petržel, česnek, hořčice, tymián, meduňka a máta.