Rostlinám může pomoci k lepšímu růstu jedna triviální věc. Určitě ji najdete doma ve spíži. Stačit bude jedna lžička.
Vyživte své rostliny správně a zároveň velmi levně. Postačí vám k tomu docela obyčejný cukr, který najdete v každé spíži. Musíte ho o všem používat správně, jinak svým zeleným svěřencům spíše uškodíte. A to byste zcela jistě nechtěli.
Jak rostlinám prospívá cukr
Návodů na hnojení rostlin cukrem je celá řada. Proč jsou však tak populární? Pokud totiž přidáte trochu cukru rostlinám do zálivky, změní se jejich schopnost absorbovat vodu. V některých případech je to užitečné, například ve chvíli, kdy rostliny viditelně chřadnou nebo dokonce odumírají, ale v jiných případech může cukr rostliny naopak spíše poškodit. Jde tedy o takový životabudič, který by však rozhodně neměl být používán univerzálně.
Kdy použít cukrovou vodu
Cukrová voda se připravuje velmi snadno – na 500 ml vody je potřeba jedna lžička cukru. V domácích podmínkách se obvykle používá pro řezané květiny, které začínají vadnout. Rostliny tak z vody velmi rychle absorbují cukr a obvykle o něco více ožijí. Ovšem pokud vám rostou na parapetu rostliny s povadlými listy, trocha cukrové vody jim také prospěje, protože je často doslova přivede k životu. Rostliny, které však nevypadají „na umření“, rozhodně cukrem nepřesycujte cukrem, místo toho použijte asi 1 lžičku cukru na litr vody.
Které rostliny cukrem nehnojit
Existují však rostliny, které byste takto určitě nezachránili. Jde například o nejrůznější begonie, například: begonie převislé (Begonia tuberhybrida pendula) a Begonie hlíznatá (Begonia x tuberhybrida). A hnojení cukrem nesnáší také aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) a aloe stromovitá (Aloe arborescens) z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae). A nehodí se ani pro pokojové kapradiny. Mezi ně patří například:
- pelea (Pellaea rotundifolia)
- ledviník (Nephrolepsis)
- sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)
- srpovice (Cyrtomium falcatum)
- netík (Adiantum tenerum, Adiantum radianum)
- parožnatka (Platycerium)
- žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum)
Kdy se vyhnout cukrové vodě
Toto hnojivo také nikdy nepoužívejte na rostliny, které rostou správně. Rostliny využívají fotosyntézu k produkci množství živin, které potřebují, a to včetně cukru. A cukrové hnojení by jim ho zkrátka a dobře dodalo příliš. Mohlo by se pak stát, že v důsledku toho kořeny rostlin již cukr nepřijmou a zároveň se tak trochu zablokují i pro příjem dalších látek, takže rostliny vadnou a odumírají.
Kterým rostlinám cukr svědčí
Pokud však cukrovou vodu používáte moudře (nanejvýš jednou za dva měsíce během vegetační sezóny), najdou se mezi pokojovkami i druhy, které ji doslova milují. A o jaké jde?
- Lopatkovec (Spathiphyllum)
- Dračinec vroubený (Dracaena marginata)
- Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina)
- Africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)
- Jasmín pravý (Jasminum officinale)
- Klívie (Clivia miniata)
- Africká fialka (Saintpaulia ionatha)
- Hoja (Hoya) lidově voskovka