Jak na množení orchidejí: Z jednoho listu zásoba na celý parapet

Parapet plný pestrých květů vás nemusí stát majlant. Půvabné orchideje si snadno namnožíte sami, stačí k tomu jeden list.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje díky svým květům různých barev patří mezi jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Patříte-li i vy mezi milovníky orchidejí, jistě víte, že ne vždy jsou ceny za tyto květiny z laciného kraje. Dobrou zprávou je, že nemusíte stále utrácet za nové rostliny, ale díky šikovnému postupu si je hravě zvládnete namnožit sami. Pokud vás na návštěvě některá z orchidejí, požádejte hostitele o jeden list a vrhněte se směle do pěstování. Množení orchidejí zvládne každý.

Množení orchidejí různými způsoby

Exotické orchideje lze množit hned několika způsoby. Starší rostliny, které již vytváří větší trs, lze jednoduše rozdělit a přesadit. Kořeny očistěte od substrátu a opatrně rozpleťte. Dbejte na to, aby každá oddělená rostlina měla dostatek kořenů a pahlíz. Odkvetla-li právě vaše rostlina, můžete toho využít k jejímu rozmnožení za pomoci květního stonku. Ten odřízněte a nakrájejte na cca 5 cm dlouhé kousky, uprostřed nichž bude pupen. Vydezinfikujte místa řezu a řízky položte na vlhký substrát. Do měsíce se na řízcích objeví nové listy.

Namnožte si orchidej z listu

Nejjednodušším způsobem množení orchidejí je za pomoci listu. Kromě něj budete potřebovat ještě jeden stroužek česneku a stimulátor růstu. Ze zdravé, dospělé rostliny seřízněte vydezinfikovaným nožem list co nejblíže u srdíčka. Místo řezu potřete česnekem, díky tomu předejdete plísním a infekcím (použít můžete i aktivní uhlí nebo med se skořicí). Poté na místo řezu naneste vybraný stimulátor růstu.

Bílý květ a list orchideje i

Mějte měsíc trpělivost

Nakonec takto ošetřený list vložte do květináče s kůrovým substrátem pro orchideje. Kůru udržujte stále vlhkou. Květináč můžete přikrýt igelitovým sáčkem a vytvořit tak provizorní pařníček, nezapomeňte ho však pravidelně větrat. Do měsíce uvidíte první výsledky – začnou se objevovat první podzemní i vzdušné kořeny. Nedlouho poté z původního listu začnou růst nové, mladé listy a rostlina bude připravená k přesazení do vlastního květináče.

Přesazování orchidejí má svá pravidla. Podívejte se, jak na něj

Jakým způsobem množíte orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články